فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا توصیه می کند اصول مهم برای سلامت بدن حفظ شود به گونه ای که فرد قبل از انجام هر یک از تمرینات خاص بدن را گرم کند و همچنین بر حفظ تناسب اندام خود تأکید نماید. این تکنیک درمانی می تواند در وهله نخست این درد را به شکل گسترده ای کاهش دهد و سپس آن را به طور کامل از بین ببرد.

فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا به چه شکل است؟

با توجه به اینکه یکی از مهمترین قسمت های بدن مچ پا است که تمامی وزن فرد را متحمل می شود از این رو باید همواره از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار باشد و فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا یکی از بهترین روش ها و راهکارهای درمانی این بیماری محسوب می شود. در پاره ای از مواقع استخوان آن قسمت از موقعیت اصلی خود خارج می شود و شکل ابتدایی خود را از دست می دهد و

دچار دررفتگی می شود. این  دررفتگی می تواند از دلایل بسیار زیادی نشات بگیرد از این رو به برخی از این دلایل اشاره می کنیم:

 • آسیب ها و صدمات وارد شده بر مچ پا
 • انقباض شدید عضلانی
 • مشارکت در فعالیت های ورزشی یعنی فعالیت هایی که شامل دویدن و پریدن و … می باشد.
 • وارد شدن آسیب های جدی به مچ پا در اثر سوانح دشوار همچون تصادف و…
 • شل بودن رباط ها

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی در درمان فلج صورت

 

نکات مهم پیرامون فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا:

همچون سایر بیماری ها که با علائم خاص بروز می یابد از این رو دررفتگی مچ پا نیز نشانه های خاص خود را دارد که در صورت بروز هر یک از آن علائم باید به پزشک مراجعه شود. فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا یکی از موثرترین روش های درمان این عارضه می باشد به گونه ای که هیچ ضربه و آسیب خاصی را به افراد وارد نمی کند. متخصصین فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا از تجارب و مهارت های خاصی برخوردار می باشند و می توانند با به کارگیری اصول و تکنیک های خاص این بیماری را بهبود بخشند.

نکته: فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا توصیه می کند اصول مهم برای سلامت بدن حفظ شود به گونه ای که فرد قبل از انجام هر یک از تمرینات خاص بدن را گرم کند و همچنین بر حفظ تناسب اندام خود تأکید نماید. این تکنیک درمانی می تواند در وهله نخست این درد را به شکل گسترده ای کاهش دهد و سپس آن را به طور کامل از بین ببرد. چنانچه فرد در پی دست یافتن به روشی سریع برای از بین بردن این عارضه می باشد باید فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا را در اولویت قرار دهد و از ان به عنوان یک روش موثر درمانی استفاده نماید.

تمرینات متناسب با فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا
تمرینات متناسب با فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا

تمرینات متناسب با فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا

یکی از نکاتی که باید در نظر داشت این است که درمان پیچ خوردگی مچ پا امری الزامی است و چنانچه به واسطه فیزیوتراپی درمان شود از این رو فرآیند درمان سریع تر می شود و نتایج موثری به بار می آید به گونه ای که احتمال بروز مجدد این امر کاهش می یابد. همانطور که تمامی بیماری ها به طور کلی تمرینات و حرکاتی برای آنها وجود دارد به گونه ای که به صورت طبیعی بهبود می یابد از این رو فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا تکنیک های خاصی را شامل می شود که از جمله آنها:

 • حرکات ورزشی دامنه حرکتی که به عنوان یکی از اصول مهم فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا قادر به درمان ورم و درد مچ پا را درمان می کند و فرد توانایی های اولیه خود را بازیابی می کند.
 • حرکات ورزشی مخصوص استحکام عضلات به گونه ای که مفاصل ثبات و استحکام خود را بازیابی می کنند.
 • آموزش تعادل حرکات که این تکنیک به فرد کمک می کند که بدن به حالت طبیعی خود بازگردد و عضلات به صورت مجدد استحکام خود را به دست می آورد.
  • تمرین ساختاری یکی دیگر از تکنیک های درمانی فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا به گونه ای است که بدن و فعالیت آن را به گونه ای کنترل می کند و برخی از فعالیت های افراد را همچون پیاده روی تند، پرش یا دویدن و… گسترش می دهد.
  • آموزش مخصوص فعالیت به عنوان یکی از راهکارهای فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا شناخته شده و در این مرحله ورزش ها و تمریناتی متناسب با شخص بیمار و نوع بیماری وی انتخاب می شود.

  نکته: به عبارتی می توان گفت دررفتگی مچ پا در اثر حرکات و اتفاقات ناگهانی و یا عدم آمادگی فرد در زمان حرکت، عدم محافظت شخص و… بروز می یابد و این اتفاق امری عاید و شایع نمی باشد. یکی از نکات قابل توجه این است ورزشکاران در زمان انجام فعالیت های ورزشی خود ممکن است به این عارضه مبتلا شوند که فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا می تواند راهکار درمانی برای آن باشد.

 • نکات مهم در فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا:چنانچه مچ پا دچار درد و تورم باشد از این رو می توان احتمال داد مچ پا دچار پیچ خوردگی و دررفتگی شده است و در این زمان فرد باید به پزشک متخصص مراجعه کند. یکی از اهداف مهم فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا این است که فرد را به فعالیت های پیشین خود باز می گرداند به گونه ای که معاینه جسمی و فیزیکی تنها به واسطه پزشک صورت می گیرد. یکی از نشانه های بارزدررفتگی مچ پا تغییر شکل و رنگ آن قسمت است که در نهایت منجر به ناتوانی آن ناحیه می شود. دررفتگی مچ پا خود دارای انواع مختلفی است که بر اساس نوع و شدت دررفتگی، تمرینات و ورزش های آن متفاوت می باشد. از جمله انواع دررفتگی مچ پا:
  • این نوع دررفتگی تعداد قابل شماری از فیبرهای رباط دچار پارگی می شود و بیمار درد بسیار کمی را احساس می کند اما نکته قابل توجه این است که فرد در این صورت می تواند به فعالیت های عادی و روزمره خود ادامه دهد و این اصل بر اساس فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا قابل ملاحظه می باشد.
  • در این نوع دررفتگی تعداد قابل شماری از فیبرهای رباط پاره می شود و مفاصل نیز دچار ناپایداری و بی ثباتی می شود به گونه ای که فرد باید در زمان انجام فعالیت های خود دقت داشته باشد و این مرحله با تکیه بر فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا قابل درمان می باشد.
  • در این روش مچ پا دچار حادی و شدت بسیار زیادی می باشد به گونه ای که تمامی فیبرهای رباط پاره می شوند و فرد تمامی توانایی ها و قابلیت های خود را از دست می دهد.

  در نهایت…

  فیزیوتراپی در دررفتگی مکرر مچ پا توصیه می کند که افراد به محض دیدن علائم و نشانه های این بیماری باید به فیزیوتراپیست مراجعه کنند و اصول و دستورات وی را به درستی رعایت نماید تا نتایج قابل توجه حاصل شود.

ادامه مطلب
آموزه های فیزیوتراپی آرنج

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.