فیزیوتراپی دیسک گردن درد گردن شما را ضربه فنی می کند

فیزیوتراپی دیسک گردن درد گردن شما را ضربه فنی می کند

دیسک گردن؛ شایع ترین و دردناک ترین بیماری گردن

در میان تمام بیماری هایی که ممکن است منشا گردنی داشته باشند؛ رایج ترین بیماری دیسک گردن می باشد. رایج بودن این بیماری از سخت بودن آن نمی کاهد و دیسک گردن در شمار بیماری های سخت گردن نیز قرار می گیرد.

حال سوال اینجاست که به طور کلی تعریف دیسک گردن چیست؟ چه زمانی شخص به دیسک گردن مبتلا می شود؟ دیسک گردن در بدن چه واکنش هایی را سبب می شود؟ درمان دیسک گردن چگونه است؟ آیا فیزیوتراپی دیسک گردن یک روش موثر برای درمان این درد کم و بیش مزمن است؟ چرا ما به دیسک گردن مبتلا می شویم؟ چه راه هایی برای درمان دیسک گردن وجود دارد؟ آیا دیسک گردن درمان قطعی دارد؟

شاید کمترین سوالاتی که برای یک شخص جدید الورود به بیماری دیسک گردن پیش بیاید؛ این پرسش ها و سوالات باشد. برای پاسخ دادن به هر یک از این سوالات و نیز افزایش اطلاعات لازم در زمینه فیزیوتراپی دیسک گردن با ما همراه باشید تا به مطالبی مفید در این راستا با همدیگر دست یابیم.

چگونگی بروز دیسک گردن

دیسک گردن به طور کلی به دو صورت رخ می دهد. یکی از انواع این دو نوع مختلف، بروز ناگهانی دیسک گردن است. در این نوع یک نیروی شدید و دردناک به صورت منفرد سبب دیسک گردن می شود. مورد دوم شکل تدریجی بروز عارضه می باشد. انجام فرآیند و مراحل رسیدن به هدف که همان دیسک گردن می باشد؛ در این دو نوع کاملا متفاوت و یا حتی متضاد می باشد.

اما فرآورده و نتیجه کار یک مسئله مشترک است و آن چیزی نیست جز دیسک گردن. بیماری دیسک گردن جدا از این که به چه دلایلی بروز می کند؛ با ایجاد شکاف در قسمت محیطی دیسک ها رخ می دهد. شکاف ایجاد شده موجب احساس درد در شخص می شود و این درد در صورت رعایت نکردن پاره ای از پارامترهای پزشکی روز به روز افزایش می یابد. پس از گذشت زمان این فتق دیسک سبب بیرون زدگی دیسک می شود که در این صورت فرد به طور رسمی به بیماری دیسک گردن دچار شده است.

ادامه مطلب
فواید فیزیوتراپی آرتروسکوپی

چگونگی بروز دیسک گردن

علائم  دیسک گردن

فشار های مختلف کاری، مشاغل سنگین و در مواردی (که تعداد آن کم نیست) خانه داری سبب بروز دیسک گردن می شود. سن شایع این بیماری ۳۰ تا ۵۵ سالگی می باشد. بیش از هر نقطه و مهره دیگر بیرون زدگی دیسک گردن در بین مهره های ۴ تا ۶ مشاهده می شود. به دلیل موقعیت گردن درد آن ممکن است در اندام های دیگر احساس شود و این مسئله شما را به اشتباه بیندازد. در این جا به قسمتی از علائم دیسک گردن اشاره می کنیم که عبارتند از:

■درد ممکن است در فرد بیمار به صورت انتشاری احساس شود. گاهی بروز میوپاتی درد نیز به دلیل فشرده شدن هرچه بیشتر نخاع احساس می شود.

■ در حالی که ستون فقرات و نخاع در وسط گردن قرار دارد؛ اما درد دیسک گردن ممکن است در یک طرف گردن خود را نشان دهد. البته در اغلب موارد درد در هر دو طرف گزارش شده است. البته باید به این نکته نیز خاطر نشان کرد که در درد دو طرفه نیز درد یکی از طرفین بیشتر است.

■ با حرکت گردن، درد شما مضاعف و یا حتی چندین برابر می شود. حرکت گردن به سمت جلو یا عقب و چرخاندن آن درد را برای شما دردناک تر می کند.

■ در روز های ابتدایی بیمار فقط در ناحیه گردن احساس درد دارد. پس از گذشت چند روز این درد کاهش می یابد و مقداری به سمت شانه کشیده می شود. در واقع گردن درد خود را با شانه تقسیم می کند. شانه مقصد و هدف آخر دیسک گردن نیست و این درد به پشت بازوان بیمار می رسد. گاهی در همین می ماند اما گاهی ساعد و مچ را نیز درگیر درد می کند.

ادامه مطلب
تمرینات فیزیوتراپی ساق پا

■ عطسه و سرفه نیز درد ناشی از دیسک گردن را تشدید می کنند. واضح است که دلیل این موضوع نتیجه حرکت لحظه ای گردن به هنگام انجام عمل سرفه و عطسه می باشد.

چگونه از درد دیسک گردن رها شویم؟

پس از مراجعه به پزشک و انجام یک سری آزمایشات نظیر ام آر آی نخاع و گردن پزشک متوجه بیماری شما می شود و راه های درمانی بسیاری را به شما پیشنهاد می دهد. اگر دیسک گردن شما شدید نباشد و به جراحی نیازی نباشد؛ راه های پیش روی شما از این قرار هستند: فیزیوتراپی دیسک گردن، مگنت تراپی، لیزر درمانی و…

اصولا همگی پزشکان و متخصصان حوزه سلامت به دنبال راهی موثر برای درمان بیماری هستند که کمترین عارضه به بیمار تحمیل شود و در این حین موثرترین درمان را به همراه داشته باشد. درمان و بهبودی موثر زمانی حاصل می آید که بیمار از وضعیت جسمانی خود رضایت کامل داشته باشد. فیزیوتراپی دیسک گردن از جمله راه هایی است که شخص بدون هیچ عارضه جانبی می تواند بهبودی یابد و سلامت خود را به دست بیاورد. اما به واقع فیزیوتراپی دیسک گردن چیست و تا چه میزان می تواند دیسک گردن شما را رو به بهبودی آورد؟

علائم دیسک گردن

فیزیوتراپی دیسک گردن؛ روشی بی عارضه و سالم برای درمان دیسک گردن

همان طور که از نام فیزیوتراپی دیسک گردن بر می آید؛ این روش هیچ گونه ماده شیمیایی و سنتزی را برای درمان و بهبود بیمار به کار نمی گیرد. در این روش شخص با انجام اعمال فیزیکی به درمان بیماری خود کمک می کند. فیزیک درمانی دیسک گردن یک روش موثر، مطمئن و کاملا سالم برای درمان دیسک گردن شناخته شده است.

بیمار بهتر است پس از مراجعه به مراکز فیزیوتراپی برای فیزیوتراپی دیسک گردن به خاطر داشته باشید که شرط بهبودی کامل رعایت قانون استمرار است. برای درمان های بیش از هر ویژگی صبور بودن لازم و ضروری است. البته در کنار این صبر شما روزانه با عمل به توصیه های پزشک متخصص بهتر شدن اوضاع را به خوبی لمس و حس می کنید.

ادامه مطلب
کایروپراکتیک یک رویکرد جامع برای سلامتی و تسکین درد

انجام کارهای لازم در فیزیوتراپی دیسک گردن

چه عمل هایی در فیزیوتراپی دیسک گردن انجام می شود؟

در فیزیوتراپی دیسک گردن شما به مصرف هیچ دارو خوراکی و تزریقی نیاز ندارید؛ بلکه اندام ها و اعمال شما داروی درمانی شما هستند. پزشک متخصص فیزیوتراپ برای درمان دیسک گردن شما تجویز های متفاوتی دارد که به برخی از آن ها اشاره می شود:

■ آموزش وضعیت قرارگیری گردن: فیزیوتراپیست به شما آموزش خواهد داد که در وضعیت های مختلف گردن خود را چگونه بچرخانید. همچنین توصیه مشترک در فیزیوتراپی دیسک گردن اجتناب از حمل اجسام سنگین است. فراموش نشود که این توصیه بلند کردن اجسام سنگین را نیز شامل می شود.

■ آموزش نرمش های دست: این مورد که در اصطلاح به آن درمان های دستی نیز می گویند؛ سبب می شود بیمار با حرکت های ورزشی و نرمشی، باعث جنبش و حرکت مهره های گردنی می شود. این حرکات با تحریک بافت های نرم اطراف گردن موجب حرکات آرام مهره های گردنی می شود.

■ آموزش تکنیک های مختلف ترکشن ( کشش مکانیکی) گردنی: در این تمرینات بیمار با انجام اصولی کشش های مکانیکی سبب می شود فشار زیاد و وافر از روی دیسک های بین مهره ای برداشته شود و فضای موجود بین دو دیسک افزایش یابد. در نتیجه از درد و علائم دیسک گردن کاهش می یابد. بیمار می تواند پس از مدتی و با نمایان شدن علائم بهبودی تمرینات ترکشن مخصوص در منزل را پیگیری کند.

■ تمرینات تنفسی: از آنجا که تنفس بسیاری از عضلات و اندام های بدن را درگیر می کند؛ برای درمان و بهبود علائم برخی از بیماری ها با انجام تنفس متفاوت و صحیح تر اقدام می شود. در فیزیوتراپی دیسک گردن با انجام تمرینات تنفسی شکمی فشار بر روی دیسک ها و مهره های گردنی کاهش می یابد و در نتیجه درد بیمار التیام می یابد.

ادامه مطلب
آشنایی با فیزیوتراپی شانه سکته

■ پس از مدتی که از انجام ترکشن و تمرینات تنفسی گذشت و پزشک معالج با مشاهده اثرات بهبودی، شروع به تجویز تمرینات مقاومتی، کششی و قلبی- عروقی می پردازد.

بنابراین می توان با فیزیوتراپی دیسک گردن تا حد بسیار زیادی از دردها و التیام ناحیه گردن خود جلوگیری به عمل آورید. به واقع نمی توان این گونه ابراز داشت که فیزیوتراپی دیسک گردن به معنای درمان قطعی دیسک گردن می باشد؛ ولی در عین حال اگر شما به این مسئله توجه داشته باشید؛ می توانید تا حد بسیار زیادی از دردها و آلام خود در ناحیه گردن خویش بکاهید.

نگرانی های کاذب دیسک گردن

درد دیسک گردن به دلایل مختلفی در قسمت هایی از بخش بالایی تنه نیز احساس می شود. گاهی درد هایی که در شانه بیمار احساس می شود؛ از درد گردن نیز بیشتر است. این درد ممکن است در میانه دو شانه نیز احساس شود که ذهن بیمار را به سوی بیماری های معده و یا حتی قلب می برد. از طرفی چون درد دیسک گردن در دست ها خصوصا بازوان احساس می شود.

اغلب ذهن بیمار را به سمت و سوی بیماری های قلبی می کشاند. اگر این درد در دست چپ بیشتر احساس شود؛ شخص بدون هیچ تردیدی خود را یک بیمار قلبی می پندارد. همین مسئله سبب شدت گرفتن درد او می شود. ذهنیت شما مسیر بیماری شما را تغییر می دهد.

برای فیزیوتراپی  در منزل یا کلینیک از جمله: فیزیوتراپی سیاتیک، فیزیوتراپی سرطان، فیزیوتراپی در درمان فلج صورت به سایت کلینیک تخصصی فیزیوتراپی کیوان مراجعه کنید.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.