فیزیوتراپی لگن در منزل

 1. خانه
 2. مقالات
 3. فیزیوتراپی لگن در منزل
43829049324

لگن مجموعه ای از عضلات است که از اندام های لگن مانند مثانه و روده حمایت می کند. این ماهیچه ها به کنترل ادرار، و عملکرد جنسی کمک می کنند. هر کسی می تواند ضعف لگن را تجربه کند، ورزش و فیزیوتراپی لگن در منزل می تواند به تقویت لگن کمک کند و عملکرد روده و مثانه را تقویت کند.

انجام فیزیوتراپی لگن در منزل می تواند مزایای دیگری نیز داشته باشد، از جمله:

 1. کاهش خطر افتادگی واژن
 2. کمک به بهبودی پس از زایمان
 3. بهبود سریع بعد از جراحی پروستات
 4. کاهش خطر افتادگی رکتوم

با این حال، هر کسی که اخیراً جراحی کرده یا زایمان کرده است، باید قبل از شروع هر گونه فیزیوتراپی لگن در منزل با پزشک صحبت کند تا از بی خطر بودن آن مطمئن شود.

فیزیوتراپی لگن در منزل

تمرین کگل

تمرینات کگل بر سفت کردن و نگه داشتن ماهیچه هایی که جریان ادرار را کنترل می کنند تمرکز دارد.

برای انجام این تمرین، فرد باید:

 1. در یک موقعیت راحت بنشینید، چشم ها را ببندید و ماهیچه هایی را تجسم کنید که می توانند جریان ادرار را متوقف کنند.
 2. این عضلات را تا حد امکان سفت کنید.
 3. این وضعیت را برای 3-5 ثانیه نگه دارید. باید احساس کنید که ماهیچه ها در نتیجه فشردن بالا می روند.
 4. ماهیچه ها را رها کنید و چند ثانیه استراحت کنید.
 5. این کار را تا 10 بار تکرار کنید.
 6. افراد می توانند این تمرین را با انجام آن در حالت ایستاده، دراز کشیده یا چهار دست و پا خمیده تغییر دهند.
 7. فشار دهید و رها کنید
 8. این حرکت سریع به عضلات کف لگن کمک می کند تا به سرعت پاسخ دهند.
 9. برای انجام این تمرین، فرد باید:
 10. در یک موقعیت راحت بنشینید.
 11. عضلات کف لگن را به تصویر بکشید.
 12. آنها را در اسرع وقت فشار دهید و بدون تلاش برای نگه داشتن انقباض آنها را رها کنید.
 13. 3-5 ثانیه استراحت کنید.
 14. این کار را 10 تا 20 بار در هر ست تکرار کنید.
 15. دو ست بعد از روز انجام دهید.

پل

در حالی که تمرین بریج در درجه اول باسن را تقویت می کند، به منبع مطمئن کمک می کند تا کف لگن را نیز کار کند.

برای انجام این تمرین:

 • به پشت دراز بکشید و زانوها را خم کنید، در حالی که پاها روی زمین به اندازه عرض باسن از هم باز باشند. بازوها را در کناره ها طوری نگه دارید که کف دست ها رو به پایین باشد.
 • باسن و عضلات کف لگن را منقبض کنید و باسن را چندین اینچ از زمین بلند کنید.
 • این وضعیت را برای 3-8 ثانیه نگه دارید.
 • باسن و عضلات لگن را شل کنید و باسن را روی زمین پایین بیاورید.
 • این کار را تا 10 بار در هر ست تکرار کنید.
 • استراحت کنید، سپس حداکثر دو ست دیگر را انجام دهید.
 • با افزایش قدرت کف لگن، بسیاری از افراد متوجه می شوند که می توانند تکرارهای بیشتری را انجام دهند.

فیزیوتراپی لگن در منزل

اسکات

برخی تحقیقات نشان می دهد که اسکات می تواند به تقویت لگن و باسن در کودکان کمک کند. یک فرد فقط باید اسکات را برای این منظور شروع کند، اما پس از اینکه راحت شد کگل را در حالت ثابت یا بریج انجام داد.

برای انجام اسکات، فرد باید:

 • بایستید و پاها را به اندازه عرض لگن از هم باز کنید و آنها را صاف روی زمین نگه دارید.
 • زانوها را خم کنید تا باسن را به سمت زمین بیاورید و فقط تا جایی که راحت است پایین بروید.
 • پشت را صاف نگه دارید و کمی به سمت جلو متمایل شوید. زانوها باید در راستای انگشتان پا باشند.
 • در حین بازگشت به حالت ایستاده، روی سفت کردن باسن و کف لگن تمرکز کنید.
 • این تمرین را تکرار کنید، تا 10 تکرار در هر ست انجام دهید.
 • قبل از انجام هر ست اضافی استراحت کنید.

با این حال، همه اسکات لگن را هدف قرار نمی دهند. اسکات با پاهای پهن یا عمیق ممکن است حفظ انقباض کف لگن را دشوار کند. هنگام تقویت لگن، اسکات باریک و کم عمق بیشتر سودمند است.

عیب یابی

افراد ممکن است در جداسازی عضلات لگن خود برای انجام تمرینات مشکل داشته باشند. فیزیوتراپیست های لگن، فیزیوتراپیست های اسکلتی عضلانی هستند که تحت آموزش های تخصصی در ارزیابی و درمان شرایطی که ناحیه لگن را تحت تاثیر قرار می دهند، قرار گرفته اند. این می تواند از بارداری، زایمان یا جراحی باشد.

درد مزمن لگن دردی بین ناف و باسن است که شش ماه یا بیشتر طول می کشد. درد لگن یک بیماری پیچیده با علل مختلف از جمله اندومتریوز، مشکلات اسکلتی عضلانی و بیماری التهابی مزمن مانند سیستیت بینابینی است. در برخی موارد، تشخیص علت دقیق آن دشوار است. درد مزمن لگن 15 تا 20 درصد از زنان 18 تا 50 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد.

فیزیوتراپی لگن در منزل می تواند به افراد کمک کند یا عضلات لگن خود را تقویت کنند (اگر ضعیف هستند) یا عضلات را بکشند (اگر خیلی سفت هستند) تا درد مزمن لگن را کاهش دهند.

ورزش هایی که باید از آنها اجتناب کنید

برخی از تمرینات ممکن است برای فردی با کف لگن بسیار ضعیف بسیار دشوار باشد. انجام تمرینات ممکن است عضلات را بیشتر ضعیف کند و منجر به بی اختیاری بیشتر شود. تا زمانی که فرد چندین ماه فیزیوتراپی کف لگن را انجام نداده است، باید از انجام تمرینات زیر اجتناب کند:

 1. نشستن با پاها صاف در هوا
 2. بلند کردن وزنه های سنگین برای حداقل تکرار
 3. بالابر دو پا
 4. دویدن، پریدن و سایر فعالیت های پرتحرک

برای آزمایش کنترل عضلات کف لگن سعی نکنید ادرار را در میانه جریان ادرار متوقف کنید. این می تواند منجر به تخلیه ناقص مثانه شود که می تواند خطر عفونت های دستگاه ادراری یا UTI و سایر اختلالات ادراری را افزایش دهد.

در صورت امکان با پزشک و فیزیوتراپیست صحبت کنید که آیا ورزش خاصی وجود دارد که باید بعد از جراحی یا زایمان از آن اجتناب کنید.

علاوه بر انجام فیزیوتراپی لگن  در منزل هر روز، فرد می تواند با راه رفتن بیشتر، صاف ایستادن و نشستن مناسب به تقویت لگن کمک کند.

همچنین ممکن است فرد سعی کند هر بار که عطسه، سرفه یا چیز سنگینی بلند می کند، عضلات لگن خود را منقبض کند. این می تواند به تقویت لگن و جلوگیری از بی اختیاری کمک کند.

برخی از مشکلات لگن که با فیزیوتراپی لگن در منزل قابل درمان هستند عبارتند از:

برخی از مشکلات لگن که با فیزیوتراپی لگن در منزل قابل درمان هستند:

 1. بی اختیاری ادرار و مدفوع
 2. فوریت ادرار، احتباس، تکرر
 3. افتادگی اندام لگن
 4. دیاستاز رکتوس شکمی
 5. درد همراه با اجابت مزاج یا دفع ادرار
 6. درد در ناحیه فرج
 7. مقاربت دردناک (دیسپارونی)

کف لگن چیست؟

به شکل یک بانوج، کف لگن شما از گروهی از عضلات در لگن تشکیل شده است. عضلات کف لگن نقش مهمی در کنترل مثانه و به عنوان ماهیچه های حمایت کننده ای دارند که به عضلات کمر و شکم شما متصل می شوند. عضلات ضعیف یا ناهماهنگ کف لگن نمی توانند حمایت کافی از مثانه را فراهم کنند و باعث نشت در هنگام سرفه، عطسه، خندیدن یا ورزش می شود.

اختلالات لگن شرایط مختلف سلامتی هستند که زمانی رخ می‌دهند که تنش بیش از حد (هیپرتونال) یا ناکافی (هیپوتونال) در عضلات لگن وجود داشته باشد. این می تواند در نتیجه زایمان، یائسگی، آسیب، پیری یا سایر شرایط مزمن رخ دهد. PFD بسیار رایج است و از هر 4 زن 1 مورد را تحت تاثیر قرار می دهد. رایج ترین انواع PFD ها پرولاپس اندام لگنی POP)، مشکلات کنترل مثانه (بی اختیاری ادرار) و مشکلات کنترل روده (بی اختیاری مدفوع) است.

فیزیوتراپی لگن چیست؟

فیزیوتراپی لگن مانند هر فیزیوتراپی دیگری است، اما بر تقویت و بهبود هماهنگی عضلات در لگن تمرکز دارد. مرکز فیزیوتراپی کیوان شامل پزشکان فیزیوتراپیست های دارای مجوز هستند که آموزش، تخصص و گواهینامه بیشتری در زمینه درمان شرایط لگن دریافت کرده اند.

آیا فیزیوتراپی لگن در منزل موثر است؟

آیا فیزیوتراپی لگن موثر است؟

مطالعات نشان داده اند که فیزیوتراپی لگن دارای شواهد سطح 1 درجه A برای درمان بی اختیاری ادرار و افتادگی اندام لگن است. دستورالعمل های بالینی در مورد مدیریت محافظه کارانه بی اختیاری ادرار توسط انجمن متخصصان زنان و زایمان کانادا توصیه می کنند که “اجرای مناسب تمرینات کگل باید با معاینه دیجیتال واژینال یا بیوفیدبک تایید شود”. این بسیار مهم است زیرا درصد بالایی از زنان نمی توانند لگن خود را به درستی منقبض کنند. علاوه بر این، انجام بیشتر تمرینات کگل ممکن است آنچه شما نیاز دارید نباشد و ارزیابی با یک فیزیوتراپیست آموزش دیده لگن

می تواند به شما کمک کند که چه درمانی برای بدن شما موثرتر است.

اغلب افراد در دوره پس از زایمان یا در سنین بالاتر فیزیوتراپی لگن تجویز می شوند، اما فیزیوتراپی باید برای افراد باردار نیز روتین باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که تمرین عضلات لگن بین هفته‌های 20 تا 36 بارداری، در مقایسه با افرادی که تمرینات لگن را انجام نداده‌اند، دارای مرحله دوم زایمان کوتاه‌تر، بی‌اختیاری ادرار کمتر و کمردرد کمتری است. این یک زمان ضروری برای ارزیابی لگن، یادگیری وضعیت های بهینه و تنفس برای زایمان و زایمان و آماده سازی خود برای بهبودی موفق پس از زایمان است.

مطمئن شوید که خود را با یک فیزیوتراپیست لگن هماهنگ کنید که می داند تمام دردهای لگنی مبتنی بر بافت نیست. درد، به خصوص درد مزمن، چند عاملی است و بنابراین بسیار مهم است که شما فیزیوئی را پیدا کنید که رابطه بین درد، عوامل بیولوژیکی، سیستم عصبی، عوامل روانی و اجتماعی را درک کند تا بتوانید بهترین نتیجه را داشته باشید!

 

 

 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

فیزیوتراپی خلیج فارس
مقالات

فیزیوتراپی خلیج فارس

فیزیوتراپی و توانبخشی فیزیوتراپی خلیج فارس (یا دقیق تر طب فیزیکی و توانبخشی) یک تخصص پزشکی است که هدف آن…