فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون

 1. خانه
 2. مقالات
 3. فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون

فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون باعث می شود مصرف دارو در افراد کاهش یابد که این مورد یکی از اهداف فیزیوتراپی است چرا که مصرف دارو نه تنها در برخی اوقات بیماری را درمان نمی کند بلکه چنانچه بیش از حد باشد از این رو آثار منفی را بر روی بدن فرد بر جای می گذارد.

فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین بیماری هایی که افراد از آغاز کودکی با آن دست وپنجه نرم میکنند بیماری پارکینسون است که با علایم و نشانه هایی شایع همراه می باشد. بیماری پارکینسون به گونه ای است که پس از آلزایمر از جمله بیماری های خطرناک است که در طول این بیماری فرد دچار آسیب ها و نواقص مغزی می شود. نشانه های این بیماری در ابتدا به صورت خفیف ظاهر می شود و به مرور زمان شدت می یابد به گونه ای که فرد دیگر توان اداره زندگی روزمره خود را نخواهد داشت. همانطور که تمامی بیماری ها راه درمانی برای آنها وجود دارد برای این بیماری نیز درمان هایی وجود دارد که یکی از آنها فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون به گونه ای

است که متناسب با نیازهای خاص و ویژه بیمار و در طی مراحل مختلفی صورت می گیرد که در نهایت منجر به بهبودی فرد می شود. فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون عوارض این بیماری را به حداقل می رساند و عملکرد و توانایی های فرد را به بالاترین درجه ممکن می رساند.

به طور کلی می توان گفت مقصود اصلی فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون این است که فرد قادر به حفظ تعادل و توانایی حرکتی باشد و بتواند در انجام تمامی کارها و فعالیت های روزمره خود از استقلال خاصی برخوردار باشد. حرکات و تمرینات فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون به این صورت است که انعطاف پذیری عضلات را چندین برابر می کند و تعادل را به بدن فرد باز می گرداند. غالبا فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون نه تنها مشکلات ناشی از حرکت و انعطاف پذیری بدن، تعادل و .. را برطرف می کند بلکه بر تمامی فعالیت های روزمره همچون بالا و پایین رفتن از پله ها و تخت ها، راه رفتن و … تمرکز و تسلط بیشتری دارد.

تاثیرات فیزیوتراپی بر بیماری پارکینسون:

یکی از نکاتی که درباره این بیماری مطرح شده این است که بیماران پارکینسونی اغلب گام هایشان کوتاه تر از افراد سالم است و علایم این بیماری گاهی در دو طرف بدن نمایان است و گاه نیز در یک طرف بدن می توان آن را مشاهده کرد. فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون که بهترین و ساده ترین راهکار برای درمان این بیماری است به وسیله افرادی که در این زمینه متخصص هستند انجام می شود و این افراد مجرب صحیح ترین شکل تمامی حرکات و .. را به افراد آموزش می دهند. با توجه به عیوب و مشکلاتی که در تمامی راهکارهای درمانی انواع بیماری وجود دارد فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون یکی از سالم ترین و بی نقص ترین و پرکاربردترین روش در درمان این بیماری است.

افرادی که مبتلا به پارکینسون هستند و به دنبال آن هستند که با روش های مفید و سالم آن را درمان کنند در وهله نخست پزشک به آنها توصیه می کند که در طول روز زمان خاصی را به پیاده روی اختصاص دهند که این خود یکی از مهم ترین اصول رعایت فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون می باشد. فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون باعث می شود مصرف دارو در افراد کاهش یابد که این مورد یکی از اهداف فیزیوتراپی است چرا که مصرف دارو نه تنها در برخی اوقات بیماری را درمان نمی کند بلکه چنانچه بیش از حد باشد از این رو آثار منفی را بر روی بدن فرد بر جای می گذارد.

همانطور که میدانید هر بیماری با نشانه هایی همراه است که از جمله آنها لرزش، جنبش آهسته، ماهیچه های سفت، اختلال در وضعیت قرارگیری بدن و تعادل، از دست دادن حرکات غیر ارادی، تغییرات گفتار و تغییر در نوشتار می باشد. در طی این بیماری سلول های عصبی به مغز نمی رسند.

و به تدریج آنها از بین می روند و این امر سبب می شود مغز به طور غیر طبیعی فعالیت داشته باشد. یکی از نکات قابل توجه این است که این بیماری به دلایل خاصی ممکن است ظاهر شود که از جمله آنها ژنتیک، عوامل زیست محیطی، سن، جنسیت، قرار گرفتن در معرض سموم خاص و… است که در صورتی که فرد احساس کند به این عارضه مبتلا  شده است باید به پزشک متخصص مراجعه کند.

روش های درمانی فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون:

در زمان ابتلای به بیماری پارکینسون قدم نخست مراجعه به پزشک متخصص و عمل به توصیه های وی می باشد دامنه فعالیت های مربوط به فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون بسیار گسترده است که از مهم ترین و موثرترین آن حرکات عبارت است از:

 • استفاده از الکتروتراپی به عنوان یکی از راهکارهای فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون شناخته شده است و این کار برای بهبود وضعیت تعادل بدن مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بهره و استفاده از بیوفیدبک یکی دیگر از راهکارهای درمانی فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون می باشد و در این روش کنترل فرد بر روی حرکات و بدن خود بیشتر می شود.
 • ورزش کردن در آب به عنوان موثرترین تمرین فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون به همگان شناخته شده است و این عمل باعث می شود مفصل ها نرم تر شوند و عضلات تقویت شوند.
  • یوگا یکی از پرکاربردترین اعمال فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون است که لرزش های بدن فرد بیمار را کاهش می دهد و تعادل فرد را تنظیم می کند و در نهایت این عوامل منجر به بهبودی وضعیت اندامی و عضلانی شخص می شود.

  نکته: افراد مبتلا به پارکینسون چنانچه می خواهند به یکباره تمریناتی را انجام دهند باید در نظر بگیرند پیش از انجام این فعالیت ها باید بدن را گرم کنند و در پایان آن را سرد کنند. در زمان انتخاب تمرینات باید دقت کرد و حرکاتی که متناسب با بیماری شخص می باشد و همچنین مکان مناسب برای انجام این فعالیت ها که همان فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون است را انتخاب کرد.

  نکته: همانطور که ذکر شد فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون به گونه ای است تغییرات و نواقص و کاستی های موجود در بدن به آسانی رفع می شود. نخستین تشخیص پزشک متخصص این است که برنامه ها و تجهیزات حرکت را در اختیار فرد قرار می دهد که این روش به دلیل اینکه آسان و مفید است مورد توجه افراد زیادی قرار می گیرد و نیاز به این روش روز به روز بیشتر می شود.

  در نهایت…

  یکی از روش های خاص فیزیوتراپی در بیماری پارکینسون طب سوزنی است که روشی بسیار تاثیر گذار بر روی افراد است و دردهای ناشی از این بیماری را به شدت کاهش می دهد.

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

فیزیوتراپی خلیج فارس
مقالات

فیزیوتراپی خلیج فارس

فیزیوتراپی و توانبخشی فیزیوتراپی خلیج فارس (یا دقیق تر طب فیزیکی و توانبخشی) یک تخصص پزشکی است که هدف آن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.