آب درمانی

آب درمانی یا هیدروتراپی، شامل تمرینات ویژه‌ای است که شما آن‌ها را در یک استخر آب گرم انجام می‌دهید. دمای آب معمولاً 33 تا 36 درجه سانتیگراد است که گرم‌تر از استخر شناهای معمولی است.

آب درمانی با آکوآروبیک که ممکن است به شدت انجام شود، متفاوت است، زیرا معمولاً بیشتر بر روی حرکات کند و کنترل شده و آرامش تمرکز دارد.

آب درمانی ممکن است در هر تعداد مفاصلی که تحت تاثیر قرار می‌گیرد، مفید باشد. گاهی اوقات برای بیمارانی استفاده می‌شود که عمل جایگزین مفصل را انجام داده‌اند یا دچار درد پشت، آنکیلوزینگ اسپوندیلیتیس، آرتریت پسوریاتیک و آرتروز دیگری هستند.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی با دستگاه

آیا آب درمانی مشابه درمان اسپا است؟

درمان اسپا بر پایه نظریه این است که محتوای معدنی آب اسپا دارای ویژگی های خاصی در بهبود سلامتی است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، آب درمانی معمولاً در آب اسپا صورت می گیرد. اگرچه برخی تحقیقات نشان می دهند که محتوای معدنی آب ممکن است تأثیر داشته باشد، اما مطالعات دیگر نشان می دهند که آب درمانی با وجود آب مورد استفاده، منافع قابل توجهی دارد.

آب درمانی (هیدروتراپی):
آب درمانی یا هیدرودرمانی، شامل تمرینات خاصی است که در یک استخر آب گرم انجام می‌شود. دمای آب معمولاً ۳۳-۳۶ درجه سانتی‌گراد است که گرم‌تر از یک استخر شنا معمولی است. آب درمانی با آکوا-آروبیک که ممکن است خیلی سخت باشد، متفاوت است. آب درمانی عموماً بیشتر بر روی حرکات کنترل شده و آرام تمرکز دارد.

آب‌درمانی می‌تواند در صورتی که بیشتر مفاصل شما تحت تأثیر قرار داشته باشند، به شما کمک کند. اگر جراحی جایگزینی مفصل داشته باشید یا درد کمر، آنکیلوزانگ سپاندیلیتیس، التهاب مفاصل پوستی و اوستئوآرتریت داشته باشید، ممکن است آب درمانی برای شما مفید باشد. البته می‌تواند برای سایر نوع آرتریت نیز مفید باشد.

ادامه مطلب
کامپرشن تراپی

چه انتظاراتی از درمان آب درمانی داشته باشید

فیزیوتراپیست شما ممکن است یک دوره از پنج یا شش جلسه 30 دقیقه‌ای از درمان آب درمانی پیشنهاد دهد. این جلسات ممکن است جلسات گروهی باشند – گاهی اوقات با افرادی که شرایط مشابهی دارند، اما تمرینات پیشنهادی برای شما همچنان شخصی سازی خواهد شد.

همه بیمارستان‌ها استخرهای آب درمانی خود را ندارند بنابراین شما ممکن است برای رسیدن به آنها سفر کنید.

با پزشک فیزیوتراپی خود چک کنید که چه چیزهایی باید با خود به جلسات بردارید، اما معمولاً این شامل موارد زیر می‌شود:

 • یک لباس شنای مناسب
 • حوله خود
 • هر دارویی که ممکن است نیاز داشته باشید – برای آرتروز خود یا برای هر بیماری دیگری که ممکن است داشته باشید.

شما نیازی به شنا کردن ندارید تا از درمان آب‌درمانی بهره مند شوید – اگرچه شنا نیز یک فرم خوب از ورزش برای آرتروز است. استخر معمولاً کم عمق است اما ممکن است عمق آن متفاوت باشد تا شما بتوانید در عمقی که برای خود مناسب است ورزش کنید.

در استخر چند پله‌ای به پایین خواهد بود، اما اگر با پله‌ها مشکل دارید، یک بالابر مکانیکی نیز برای ورود و خروج شما از آب وجود خواهد داشت. همچنین یک دستگیره به دور کنار استخر برای حمایت بیشتر در صورت نیاز وجود دارد.

با ورود به آب، یک فیزیوتراپیست یا گاهی فیزیوتراپیست دستیار با آموزش ویژه، به شما تمریناتی را که برای نیازها، قدرت و قابلیت حرکت شما مناسب هستند، آموزش خواهد داد. معمولاً تمرکز بر حرکات کند و کنترل شده و آرامش است.

ادامه مطلب
کامپرشن تراپی

زیرا آب حمایت می کند، ممکن است احساس کنید که می توانید بیشتر از حالت عادی ورزش کنید، بنابراین دقت کنید که بیش از حد نرید. با این حال، عادی است که پس از یک جلسه درمانی در آب، خستگی را تجربه کنید.

آیا هستند دلایلی که باعث می‌شوند آب درمانی مناسب نباشد؟

باید به فیزیوتراپیست خود بگویید که شما هر یک از موارد زیر را دارید:

 • زخم یا عفونت پوستی
 • ویروس یا ناراحتی شکمی
 • دمای بدن بالا
 • مشکلات تنفسی، آنژین صدری یا مشکلات قلبی
 • بیماری کلیه که نیاز به دیالیز دارد
 • فاقد کنترل کامل در کنترل ادرار
 • حساسیت به کلر
 • هر گونه بیماری که کنترل خوبی ندارد، مانند دیابت، آسم یا صرع.

در بسیاری از موارد، فقط به فیزیوتراپیست خود باید به موقع اطلاع دهید تا بتوانند هر گونه ترتیبات خاصی را که لازم است، اتخاذ کنند. اما گاهی اوقات فیزیوتراپیست ممکن است به آب درمانی اعتراض کند.

در پایان دوره درمان آب درمانی چه اتفاقی می افتد؟

یکی از اهداف اصلی درمان آب درمانی این است که شما را قادر به ادامه و مدیریت برنامه تمرین خودتان پس از پایان دوره درمانی کند. فیزیوتراپیست شما احتمالاً پیشنهاد خواهد کرد که با تمرینات خود در استخر محلی خود ادامه دهید.

بعضی از استخرهای شنا جلسات ویژه‌ای دارند که در آن دمای آب ممکن است افزایش یابد و برخی از مراکز ورزشی کلاس‌های ورزشی مبتنی بر آب را ارائه می‌دهند. قبل از عضویت در کلاس، از پزشک یا فیزیوتراپیست خود برای راهنمایی مشورت کنید تا مطمئن شوید که کلاس مناسب است. همچنین باید با مربی درباره آرتروز خود و تأثیرات آن صحبت کنید تا در صورت لزوم برخی از تمرینات را برای شما تغییر دهند.

ادامه مطلب
کامپرشن تراپی

همچنین ممکن است برای درمان آب درمانی بیشتر بدون فیزیوتراپیست در استخر بیمارستان نیز پرداخت شود. و در برخی مناطق، گروه‌های پشتیبانی از آرتروز محلی (مانند انجمن ملی آنکیلوزینگ سپاندیلیتیس) برای جلسات درمان آب، استخر بیمارستان یا باشگاه سلامت را اجاره می‌کنند.

اگر شنا نمی‌دانید، شاید یادگیری آن مفید باشد – شنا یک روش عالی برای تقویت و تحرک بیشتر بدن است که هیچ فشار زیادی روی مفاصل ندارد. اگر نمی‌دانید که آیا شنا برای شما مناسب است یا نه، از یک متخصص بهداشتی درخواست مشاوره کنید.

 

 

منبع: https://www.versusarthritis.org

چه امتیازی می دهید؟
فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی دکتر کیوان

مهم ترین نکات فیزیوتراپی

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی
نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی

مدت زمان ترمیم تاندون پا
مدت زمان ترمیم تاندون پا

فیزیوتراپی در منزل در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 3 =