فیزیوتراپی مفصل هیپ

از آنجایی که مفاصل حامل وزن اولیه هستند، درد لگن می تواند در مواقعی ناخوشایند باشد. درد و صدای کلیک در مفصل می تواند برای شما ایجاد مشکل کند در این راستا فیزیوتراپی مفصل هیپ راحت ترین کاری است که می توانید برای درمان این مشکل انجام دهید.

با توجه به اینکه لگن دائماً از طریق سینتیک اندام تحتانی بارگذاری می شود و وزن قسمت بالایی بدن را تحمل می کند، درد لگن می تواند برای افراد با انواع سطح فعالیت رایج باشد. با نشستن، ایستادن یا حرکت طولانی‌مدت روی باسن ما تأثیر می‌گذارد.

یکی از تنها دو مفصل توپ و سوکت در بدن، لگن بخش منحصر به فرد و ضروری حرکت بدن است. باسن سالم و قوی که مسئول وضعیت بدن و حفظ پاهایمان است برای هر سبک زندگی ضروری است. با این حال، به دلیل فشار و استفاده مداوم، لگن یکی از اولین مفاصل اصلی است که دچار آسیب می شود. همراه با انجام ورزش هایی که نیاز به حرکات سریع و جانبی دارند، آسیب های مفصل ران می تواند امری عادی باشد.

عملکرد اولیه مفصل ران

عملکرد اولیه مفصل ران

عملکرد اصلی باسن این است که حرکت پاها را فعال کند و اساساً ما را قادر به راه رفتن، دویدن و پریدن می کند. از نظر تشریحی، لگن گروه‌های عضلانی اصلی مانند چهار سر، باسن و شکم را به هم متصل می‌کند و آن را به قطعه کلیدی در تمام حرکات پایین بدن تبدیل می‌کند. باسن نیز برای وضعیت بدن ضروری است، زیرا هم در حالت ایستاده و هم در حالت نشسته وزن بدن را می گیرد.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی تعویض مفصل زانو در منزل 

آناتومی، آسیب ها و علائم هیپ

مفصل ران بزرگترین مفصل گوی و کاسه بدن است و از سر استخوان ران (توپ) در بالای استخوان ران یا استخوان ران و استابولوم (سوکت) که بخشی از لگن است تشکیل شده است. اطراف آن توسط رباط ها، ماهیچه ها و یک کپسول مفصلی احاطه شده است. این سازه ها با هم کار می کنند تا پایداری دینامیکی را حفظ کرده و از اتصال ساختاری پشتیبانی کنند.

ادامه مطلب
فواید فیزیوتراپی آرتروسکوپی

از آنجایی که یک نقطه محوری حرکت است، جای تعجب نیست که باسن اغلب احساس سفت شدن یا درد می کند. از آنجایی که باسن برای بسیاری از فعالیت‌ها مرکزی است، اغلب می‌تواند یک نقطه استرس کلیدی باشد، معمولاً به دلیل ناهماهنگی بدن یا آسیب‌های تماسی.

کشیدگی در کشاله ران و همسترینگ اغلب می‌تواند نتیجه ناهماهنگی یا کشیده شدن بیش از حد مفصل ران باشد، همانطور که درد در پایین پا احساس می‌شود. این ناهماهنگی یا کشش بیش از حد می تواند نتیجه ورزش های تماسی باشد یا بدن ضربه های دویدن را به درستی جذب نمی کند.

با توجه به تعداد عضلات مرتبط با ران، آسیب‌ها اغلب در نتیجه عوامل متعددی ایجاد می‌شوند. درد یا سفت شدن عضلات، محدودیت حرکات پا یا تورم و کبودی در اطراف مفصل همگی از علائم آسیب لگن هستند.

گیرافتادگی استخوان ران

گیرافتادگی استخوان ران

FAI یک برخورد بین سر فمور (توپ) و استابولوم (سوکت) در مفصل ران را توصیف می کند. تقریباً در 20 درصد از جمعیت دیده می شود و می تواند به دلیل تغییرات متعدد در ساختارهای اطراف لگن ایجاد شود.

برخورد پینسر زمانی اتفاق می‌افتد که تغییر استخوانی در استابولوم ایجاد شود. خار استخوانی ایجاد می شود و از سطح استابولوم گسترش می یابد. این آسیب تقریباً 42٪ از تمام موارد FAI را تشکیل می دهد.

این می تواند دامنه حرکت را کاهش دهد زیرا فضای کمتری بین گردن استخوان ران و استابولوم وجود دارد، این امر بافت نرم اطراف مفصل را “نفوذ می کند”.

ضایعه بادامک

ضایعه بادامک شایع‌تر است و در 78 درصد از همه موارد افراد مبتلا به FAI رخ می‌دهد. ضایعه بادامک رشد اضافی استخوان در محل اتصال سر به گردن استخوان ران است. این بخش اضافی از استخوان اجازه نمی دهد توپ به آرامی با مفصل حرکت کند.

برخورد بادامک و پینسر مفصل هیپ همیشه به صورت مجزا اتفاق نمی‌افتد و شایع‌ترین یافته این است که هر دو وجود دارند. ترکیبی از برخورد پینسر و بادامک در لگن در 88 درصد از تمام افرادی که FAI دارند دیده می شود.

کسانی که از FAI رنج می برند اغلب با سفتی و درد در لگن مراجعه می کنند. این موضوع در عمق مفصل احساس می شود و در دامنه حرکتی انتهایی احساس می شود. درد همیشه مختص مفصل ران نیست و می تواند در کشاله ران و کمر بروز کند.

ادامه مطلب
آشنایی با فیزیوتراپی جراحی کمر

شایع ترین موقعیت گیرافتادگی، خم شدن هیپ، چرخش داخلی و اداکشن است. این به این دلیل است که بیشتر ضایعات بادامک و گیره در قسمت قدامی یا فوقانی لگن قرار دارند. حرکت فوق برای به هم رساندن این دو سطح کار می کند. افراد مبتلا به FAI اغلب در خم کردن لگن خود مشکل دارند و زانوی خود را به قفسه سینه خود می آورند.

نشان داده شده است که FAI درمان نشده می تواند منجر به شروع زودتر آرتریت شود، بنابراین مداخله زودهنگام توصیه می شود. با عملکرد ضعیف مفصل، ساییدگی و پارگی غضروف مفصلی و بافت نرم اطراف مفصل افزایش می یابد. فیزیوتراپی می‌تواند به محافظت از یکپارچگی مفصل کمک کند، در حالی که تمرینات پایه ثبات‌دهنده و کنترل حرکتی را آموزش می‌دهد که هدف آنها حفظ سطح طبیعی بدن است.

انقباض در لگن

لابروم استابولوم حلقه ای از بافت همبند فیبرو غضروفی است که به لبه استخوانی استابولوم متصل می شود. لابروم برای عمق بخشیدن به حفره مفصل ران عمل می کند و از مفصل حمایت بیشتری می کند. به توزیع نیروها از طریق مفصل در سطح بزرگتری کمک می کند.

نشان داده شده است که FAI خطر پارگی لابرال را افزایش می دهد زیرا برخورد باعث افزایش نیرو به حاشیه های بیرونی مفصل می شود. پارگی های لابرال به دو نوع طبقه بندی می شوند. پارگی لابرال استابولوم نوع یک شامل جدا شدن لابروم از سطح مفصلی حفره است. نوع دوم به عنوان پارگی های سنتی تر بافت لابرال توصیف می شود.

علائم و نشانه‌های رایج پارگی لابرال عبارتند از احساس کلیک کردن، گرفتن، قفل شدن و گهگاهی تسلیم شدن. درد اغلب در جلوی لگن ویا کشاله ران موضعی است، اما ممکن است در قسمت خلفی لگن نیز وجود داشته باشد. پارگی های لابرال اغلب در طول عکسبرداری با اشعه ایکس از بین می روند که MRA مطمئن ترین روش تشخیص است.

فیزیوتراپی مفصل هیپ برای تخلیه بافت آسیب دیده و شروع تمرکز بر کنترل بهتر عصبی عضلانی اطراف مفصل ران عمل می کند. این افزایش آگاهی عصبی عضلانی سپس کنترل اضافی در اطراف لگن را برای بازگشت به عملکرد کامل فراهم می کند. افزایش کنترل و آگاهی در اطراف لگن همچنین به تخلیه لابروم آسیب دیده کمک می کند تا بهبودی رخ دهد.

ادامه مطلب
فیزیوتراپی در منزل شمال تهران

کندروپاتی به بیماری غضروف داخل مفصل اشاره دارد. تغییرات غضروف اغلب در ارتباط با سایر بیماری های مفصل ران (FAI، پارگی لابرال) دیده می شود. در نهایت آسیب به غضروف مفصلی خطر ابتلا به آرتروز در مفصل ران را افزایش می دهد.

استئوآرتریت یک بیماری دژنراتیو است که در آن فضای مفصل به دلیل تجزیه غضروف مفصلی کاهش می یابد. این منجر به درد، سفتی و تورم می شود زیرا مفصل قادر به حرکت بدون تحریک مداوم نیست. در موارد شدید بیماران تحت عمل جراحی تعویض مفصل قرار می گیرند تا استقلال عملکردی خود را حفظ کنند.

آسیب های فلکسور هیپ

آسیب های فلکسور هیپ

فلکسور اصلی لگن در بدن iliopsoas است، ماهیچه ای که از قسمت تحتانی کمر و لگن ما امتداد می یابد و در قسمت پروگزیمال فمور قرار می گیرد. فلکسورهای لگن مسئول حرکت ران ما به سمت بالا (یعنی زانو به سمت قفسه سینه) هستند و به ویژه برای حرکات دویدن و لگد زدن اهمیت دارند. مانند تمام ماهیچه‌ها، کشش‌های فلکسور لگن درجه‌بندی می‌شوند. با گرید I یک پارگی کوچک است که باعث درد خفیف می شود اما عملکرد آن از بین نمی رود و درجه 3 یک پارگی کامل است.

پارگی فلکسور مفصل هیپ اغلب به دلیل انقباض ناگهانی خم کننده ران با بزرگی بیشتر از آن چیزی است که می تواند مقاومت کند. رایج‌ترین نمونه‌های آن‌ها شتاب انفجاری یا در یک ضربه طولانی است. کشیدگی یا پارگی نیز ممکن است به دلیل لکه های مکرر یا استفاده بیش از حد اتفاق بیفتد. علائم یک سویه به نحوه درجه بندی آن بستگی دارد.

همانطور که در بالا گفته شد، یک سویه درجه I با درد خفیف بدون محدودیت عملکرد خود را نشان می دهد، در حالی که یک سویه درجه 2 با درد متوسط و مقداری از دست دادن عملکرد علامتدار خواهد بود. پارگی درجه 3، پارگی کامل فلکسور مفصل هیپ، با درد شدید، از دست دادن عملکرد، تورم و التهاب، کبودی و تغییر شکل بالای ران همراه خواهد بود.

بیشتر بخوانید: فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل 

سندرم درد تروکانتر بزرگتر (GTPS)

GTPS یک اصطلاح عمومی است که شامل آسیب شناسی های متعددی می شود که منجر به درد در قسمت بعدی مفصل هیپ می شود. نقطه درد تروکانتر بزرگتر است، این یک نقطه عطف استخوانی است که به راحتی در کناره لگن قابل لمس است. تروکانتر بزرگ دارای مقدار قابل توجهی از بافت نرم اطراف و متصل به آن است.

ادامه مطلب
تجهیزات فیزیوتراپی در منزل

ماهیچه های سرینی به آن متصل می شوند و دو بورس وجود دارد که در اطراف تروکانتر بزرگ وجود دارند. بورسا کیسه‌هایی پر از مایع هستند که نیروهای فشاری را در مفاصل جذب می‌کنند تا از آسیب و درد در مفصل جلوگیری کنند.

علت درد GTPS چیست؟

مدتها تصور می شد که درد لگن در اطراف تروکانتر بزرگ عمدتاً به دلیل التهاب بورس است که به بورسیت معروف است. بورسیت می تواند درد قابل توجهی در اطراف لگن ایجاد کند و درد را به پایین ران منتقل کند.

در حالی که این مورد می تواند باشد، اکنون مورد بررسی قرار گرفته است و علت اصلی GTPS آسیب شناسی عضلات ابدکتور هیپ، به ویژه گلوتئوس مدیوس است. تاندون می تواند ملتهب یا پاره شود و این می تواند منجر به التهاب ثانویه بورس شود.

GTPS چگونه درمان می شود؟

درمان این شرایط حول تجزیه و تحلیل خوب و درک علت اصلی درد است. فیزیوتراپیست ها برای تجزیه و تحلیل حرکت و انجام تنظیمات مناسب برای محافظت اولیه از بافت آسیب دیده مجهز هستند. اجتناب از فعالیت های تشدید کننده در ابتدا برای کاهش التهاب لازم است.

اصلاح ناهنجاری های بیومکانیکی از طریق تمرینات تقویتی، کشش عضلانی و کاهش سفتی عضلات. نشان داده شده است که آموزش حرکت صحیح به بیمار به کاهش درد و همچنین جلوگیری از عود بیشتر کمک می کند.

فیزیوتراپی مفصل هیپ: اکستنشن هیپفیزیوتراپی مفصل هیپ: اکستنشن هیپ

ماهیچه‌های پشت ران عمل می‌کنند تا امتداد پیدا کنند، چرخش بیرونی (به سمت بیرون) و ادداکت (به سمت بدن) باسن انجام شود. عملکرد عضله بر اساس اتصالات و جهت فیبر متفاوت است و چندین ماهیچه دارای عملکرد دوگانه هستند.

به عنوان مثال، عضله گلوتئوس ماکسیموس، که بزرگترین عضله گروه است، برای امتداد و چرخش خارجی مفصل هیپ عمل می کند. عضله پیریفورمیس یک عضله بسیار کوچکتر با عملکردهای مشابه است. سایر ماهیچه های پشت باسن عبارتند از: جملی فوقانی و تحتانی، انسداد داخلی و خارجی، و کوادراتوس فموریس.

فیزیوتراپی مفصل هیپ در مرکز درمانی کیوان

بیمارانی که مشکل مفصل هیپ دارند میتوانند با مراجعه به مرکز فیزیوتراپی کیوان از خدمات فیزیوتراپی این مرکز استفاده کرده و به بهبود مفصل خود کمک کنند. البته که برای درمان مفصل هیپ می توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل نیز استفاده کنید.

 

 

1/5 - (1 امتیاز)
فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی دکتر کیوان

مهم ترین نکات فیزیوتراپی

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی
نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی

مدت زمان ترمیم تاندون پا
مدت زمان ترمیم تاندون پا

فیزیوتراپی در منزل در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × یک =