فیزیوتراپی با مگنت چیست؟

یکی از روش های درمانی مورد استفاده در فیزیوتراپی، مگنت تراپی یا مگنت درمانی است. مگنت تراپی به بهبود مشکلات زانو و کمر و بقیه اعضای بدن کمک می‌کند. به این روش پر کاربرد، مغناطیس درمانی نیز گفته می‌شود. در این مقاله به استفاده از فیزیوتراپی با مگنت اشاره خواهیم کرد. مگنت تراپی از رایج ترین روش ها در فیزیوتراپی در منزل در تهران بوده که برای بهبود درد قسمت های حساسی از بدن استفاده می شود. این روش میتواند با میزان فرکانس خاصی برای هر دردی استفاده شود.

مگنت تراپی چیست؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم از فیزیوتراپی با مگنت که یک روش غیر تهاجمی است برای اهداف درمانی در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. در این روش از انرژی مغناطیسی برای تسکین درد و بالا رفتن روند درمان و آسیب‌ها استفاده می‌شود. در مگنت تراپی امواج با ایجاد یک میدان مغناطیسی ثابت در بدن تعادل و تقویت بدن را بالا برده و با ایجاد حوزه‌های مغناطیسی منفی، سبب افزایش اکسیژن رسانی به اندام‌ها، بالا بردن متابولیسم سلول‌ها و کم کردن محیط‌های اسیدی بدن می‌شوند.

همچنین مگنت تراپی به بهبود بافت‌های آسیب دیده‌ای مانند استخوان، کمک به کم کردن درد‌ها، بهبود عضلات و تاندون‌ها و بالا رفتن روند رشد سلول‌ها کمک بسیاری می‌کند. درمان با مگنت تراپی به کاهش علائم پوکی استخوان و سرعت بهبودی استخوان‌های ضعیف شده کمک می‌کند، جریان خون را درون مویرگ‌ها افزایش داده و به دفع مواد زائد و سموم از بدن کمک می‌کند.

کاربرد مگنت تراپی

کاربردهای رایج فیزیوتراپی با مگنت در فیزیوتراپی عبارتند از:

 • کاهش علائم پوکی استخوان
 • رفع انقباض عضلانی
 • بر طرف کننده ترک خوردگی و شکستگی استخوان‌ها در نتیجه وارد شدن ضربه یا فشار
 • کاهش درد مزمن
 • بهبود التهاب و درد شدید
 • رفع خستگی

انواع مگنت تراپی

فیزیوتراپی با مگنت شامل دو نوع شیوه درمانی مختلف است که هر دوی این روش‌ها با ایجاد میدان مغناطیسی برای درمان استفاده می‌شود. در هر نوع پزشک با توجه به نوع بیماری، زمان و تعداد جلسات را تعیین خواهد کرد. این دو روش به شرح زیر است:

 • مگنت تراپی فرکانس پایین

مگنت تراپی فرکانس پایین بین ۱ تا ۱۰۰ هرتز قدرت مغناطیسی دارد و معمولاً برای درمان بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود. در این نوع مگنت تراپی، دستگاه را در قسمت‌های مختلف بدن قرار می‌دهند.

 • مگنت تراپی فرکانس بالا

در مگنت تراپی فرکانس بالا قدرت میدان مغناطیسی از ۱۰۰ هرتز نیز بالاتر می‌رود و مناسب کسانی است که از درد شدید رنج می‌ برند.

در چه مناطقی از بدن می توان از مگنت تراپی استفاده کرد؟

معمولاً از فیزیوتراپی با مگنت برای قسمت‌های فوقانی بدن استفاده می‌شود؛ اما به طور کلی در همه قسمت‌های بدن مانند زانو مفصل مچ و پایین تنه نیز می‌توان از این روش استفاده کرد. حتی از مگنت تراپی برای درمان شکستگی‌ها، رگ به رگ شدن، پارگی‌ و کبودی‌ می‌توان استفاده کرد. این روش به سریع‌تر شدن زمان درمان کمک زیادی می‌کند.

در چه مناطقی از بدن می توان از مگنت تراپی استفاده کرد؟
در چه مناطقی از بدن می توان از مگنت تراپی استفاده کرد؟

فیزیوتراپی با مگنت برای زانو

زانو یکی از مهمترین اعضای بدن است که از مگنت تراپی برای درمان مشکلات آن بسیار استفاده می‌شود است. زانو از آنجایی که بزرگترین مفصل را دارد معمولاً بیشتر دچار درد و آسیب می‌شود؛ بنابراین از مگنوتراپی برای درمان دردها و مشکلات و آسیب‌های زانو می‌توان استفاده زیادی کرد. به طور مثال در هنگام شکستگی زانو استفاده از مگنوتراپی بسیار کاربردی است.

اگر دچار شکستگی در مفصل ران، انتهای استخوان درشت نی یا نازک نی و مفصل شده‌اید مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی به زودتر شدن زمان جوش خوردن این استخوان‌ها و مفصل‌ها کمک زیادی می‌کند. حتی اگر افرادی دچار شکستگی در ناحیه زانو شده باشند و هنوز بعد از مدت‌ها استخوانشان جوش نخورده باشد، استفاده از مغناطیس تراپی می‌تواند به تسریع درمان و جوش‌خوردگی آنها کمک زیادی کند.

مگنت تراپی در فیزیوتراپی چه مزایایی دارد؟

مهم ترین مزایا فیزیوتراپی با مگنت عبارتند از:

 • کاهش دردها و بهبود آسیب ها
 • بالا بردن سرعت درمان و بهبودی
 • کم کردن میزان التهاب عضلات
 • افزایش سرعت بهبود شکستگی ها
 • بازسازی و ترمیم سلول ها
 • کم شدن ورم مفصل ها
 • بهبود ورم مفصل ها و آرتروز
 • درمان غیر تهاجمی

مگنت تراپی چه اثرها و نتایجی دارد؟

شاید بتوان موثرترین مزایای مگنت تراپی  در فیزیوتراپی را خاصیت مسکن بودن و ضد درد بودن آن دانست؛ بنابراین از این روش مخصوصاً در میان ورزشکاران استفاده زیادی می‌شود. ورزشکاران برای تسکین دردها و رفع مشکلات مفاصل و استخوان‌ها و افزایش سرعت بهبودی از این روش می‌توانند استفاده کنند.

از مگنت تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

فیزیوتراپی با مگنت می تواند برای بیماری های زیر مناسب باشد:

 • بیماری های مفصلی و استخوانی
 • بیماری های دستگاه عصبی
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • هماتوم و بیماری های خونی
 • آلزایمر
 • فلج صورت
 • تسکین و بهبود علائم پارکینسون
 • کاهش بیماری‌های گوارش مانند سندروم روده تحریک پذیر، کاهش نفخ و زخم معده
 • بهبود مشکلات روحی و کاهش وسواس و افسردگی
از مگنت تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟
از مگنت تراپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

مگنت تراپی چه عوارضی دارد؟

از آنجایی که انرژی آهنربایی در مگنت تراپی بسیار کم است ، معمولاً در روش مگنت تراپی در فیزیوتراپی در منزل کرج هیچگونه آسیبی متوجه بافت‌های بدن نمی‌شود و معمولاً همان انرژی کم آن باعث بهبود آسیب‌ها و بیماری‌ها می‌شود .

چه کسانی نباید از مگنت تراپی استفاده کنند؟

این روش درمانی برای برخی مناسب نیست که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زنان باردار
 • افرادی که باتری قلب دارند.
 • افراد سرطانی تحت شیمی درمانی
 • بیماران عفونی

تعداد جلسات مغناطیس درمانی

تعداد جلسات درمانی در روش مگنوتراپی با توجه به نوع بیماری و شدت آن توسط پزشک تعیین می‌شود و پزشک در جلسات فیزیوتراپی با معاینه کامل بیمار تعداد جلسات و شدت انرژی را برای او تعیین می‌کند.

کلام نهایی در مورد فیزیوتراپی با مگنت چیست؟

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، مگنت تراپی نوعی روش درمانی است که در آن با استفاده از امواج مغناطیسی، میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود. این امواج به درمان انواع بیماری‌های بدن کمک زیادی می‌کند. در واقع استفاده از مگنت تراپی در فیزیوتراپی یکی از روش‌های تسریع روند درمانی  است که پزشک با توجه به نوع بیماری شدت و محل آسیب، تعداد جلسات فیزیوتراپی با مگنت را تعیین می‌کند.

از مگنت تراپی در فیزیوتراپی در کنار سایر روش‌های درمانی می‌توان به عنوان مکمل استفاده کرد. در این روش معمولا هیچ خطری متوجه بیمار نخواهد بود و برای درمان بیماری‌های سخت و مزمنی که از طریق طب‌های دیگر مانند طب سنتی قابل درمان نیستند، کم کردن درد استخوان‌ها و مفاصل، دردهای عضلانی و بهبود آسیب‌ها استفاده می‌شود. برای خدمات دیگر اعم از  خدمات فیزیوتراپی دیسک کمر در منزل می توانید به کلینیک دکتر کیوان مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد مگنت تراپی

1-مگنت تراپی برای چه افرادی ضرر دارد؟

همانطور که گفته شد معمولاً مگنت تراپی عوارض خاصی ندارد اما بهتر است برای کسانی که مبتلا به خونریزی، عفونت، خانم‌های باردار، بیمارانی که مشکلات عروق دارند و یا درون قلبشان باتری استفاده می‌کنند می‌تواند مضر باشد و بهتر است که از این روش استفاده کنند.

2- در جلسات مگنت تراپی در فیزیوتراپی چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

معمولا در جلسات  فیزیوتراپی با مگنت، بیمار هیچگونه اشیا فلزی نباید همراه خود داشته باشد چون باعث اختلال در کار میدان مغناطیسی می‌شود و می‌تواند پارامترهای مغناطیسی را دچار اشکال کند.

3- مگنت تراپی چه عوارضی دارد؟

مگنت تراپی معمولا عوارض خاصی ندارد. در برخی مواقع می‌تواند فرد را دچار درد، حالت تهوع و یا سرگیجه کند. در صورتی که از شروع مگنت تراپی حدود ۱۰ جلسه گذشته باشد و هیچگونه پیشرفتی در روند بیماری مشاهده نشود، بهتر است که درمان متوقف شود و با تشخیص پزشک از روش درمانی دیگری برای بهبود بیماری خود استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی دکتر کیوان

مهم ترین نکات فیزیوتراپی

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی
نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی

مدت زمان ترمیم تاندون پا
مدت زمان ترمیم تاندون پا

فیزیوتراپی در منزل در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − 12 =