فیزیوتراپی گودی کمر چگونه انجام می شود؟فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

لوردوز یا گودی کمر به منحنی زیاد درون ستون فقرات اشاره دارد. لوردوز غالباً در ناحیه کمر اتفاق می افتد که در این صورت لوردوز کمر نامیده می شود. اگر لوردوز در گردن رخ دهد، نام پزشکی آن لوردوز گردنی می باشد. ستون فقرات همچنین می تواند به سمت خارج، به شکل کوهان خم شود که به این حالت کیفوز می گویند.

این حالت به جای قسمت تحتاتی کمر یا گردن به طور معمول قسمت فوقانی کمر را تحت تأثیر قرار می دهد. گاهی اوقات، داشتن نوع دیگری از منحنی ستون فقرات، بدن را دچار لوردوز می کند تا عدم تعادل موجود را جبران کند. فیزیوتراپی گودی کمر راهی مؤثر برای درمان این ناهنجاری می باشد.

علایمی که فیزیوتراپی گودی کمر را ضروری می سازد

مشخصه اصلی لوردوز، منحنی به سمت داخل ستون فقرات است. بسته به محل، لوردوز می تواند باعث بیرون آمدن باسن و ناحیه معده شود. یک فرد مبتلا به لوردوز کمر، به دلیل انحنای پشت خود، دراز کشیدن روی زمین برایش دشوار است. در بسیاری از موارد، لوردوز ظاهر فرد را تغییر می دهد اما هیچ علایمی ایجاد نمی کند. با این حال، لوردوز شدید ممکن است باعث موارد زیر شود:

– درد کمر یا گردن

– دردی که به پاها انتشار می یابد که به آن درد سیاتیک می گویند.

– سوزن سوزن شدن یا بی حسی

به ندرت، لوردوز ممکن است باعث شود فرد کنترل مثانه یا روده خود را از دست بدهد یا دچار درد یا ضعف ناگهانی و شدید پا شود. اگر این اتفاق افتاد، بلافاصله به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

گودی کمر

علل و عوامل خطر

پزشکان نمی دانند چرا لوردوز ایجاد می شود اما دلایل و عوامل خطر خاصی وجود دارد که می توانند به یک پزشک کمک کنند تا لوردوز را در موارد زیر طبقه بندی کند:

– لوردوز ترومایی: این امر در اثر آسیب به ستون فقرات مانند شکستگی ایجاد می شود. پوکی استخوان که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود احتمال بروز این شکستگی ها را افزایش می دهد.

– لوردوز مادرزادی: این می تواند از یک بیماری ارثی مانند آکندروپلازی ناشی شود که رشد غضروف را تحت تأثیر قرار می دهد.
– لوردوز وضعیتی: در این نوع از لوردوز، دو عامل خطر وجود دارد. یکی چاقی و دیگری ضعف و عدم عملکرد مناسب ماهیچه های شکم که این دو باعث می شوند، کمر تحت فشار قرار گیرد و به شکل منحنی در بیاید.

– لوردوز عضلانی عصبی: چندین بیماری عصبی عضلانی می تواند باعث لوردوز شوند، از جمله دیستروفی عضلانی و فلج مغزی.

– لوردوز پس از جراحی: این نتیجه جراحی کمر است که باعث کوتاه شدن ستون فقرات می شود، مانند لامینکتومی یا ریزوتومی.

– لوردوز ثانویه: این امر به دلیل داشتن یک بیماری دیگر رخ می دهد. احتمالاً نوع دیگری از منحنی ستون فقرات مانند کیفوز، اسکولیوز یا بیماری که مفاصل ران را تحت تأثیر قرار می دهد.

– چاقی: حمل بیش از حد وزن باعث می شود استخوان ها و عضلات به عقب خم شوند تا تعادل را بهبود ببخشند.

– پوکی استخوان: سن و سایر عوامل می توانند باعث ضعیف شدن استخوان ها و شکننده شدن آن ها شده که ممکن است منجر به انحنای ستون فقرات شوند.

– اسپوندیلولیستز: این باعث می شود که یک مهره به سمت جلو، روی دیگری سر بخورد و می تواند باعث لوردوز شود که معمولاً در قسمت پایین کمر اتفاق می افتد.
فیزیوتراپی گودی کمر می تواند به خوبی این ناهنجاری را بهبود بخشد.

تشخیص

یک پزشک معمولاً می تواند با معاینه بدنی لوردوز را تشخیص دهد. همچنین ممکن است از اشعه ایکس، ام آر آی یا سی تی اسکن برای تأیید تشخیص استفاده کند. پزشک شما می تواند از عکس های رادیولوژیک، میزان درجه ی گودی کمر را تعیین کند. اگر فرد علایم آسیب دیدگی یا بیماری دارد که می تواند باعث لوردوز شود، پزشک ممکن است آزمایشات دیگری را برای تشخیص علت اصلی انجام دهد.

درمان های گودی کمر

اگر منحنی در ستون فقرات زیاد نباشد، ممکن است فرد نیاز به درمان نداشته باشد. روش صحیح درمان به علت بروز انحنا بستگی دارد. به عنوان مثال، لوردوز وضعیتی ناشی از ضعف عضلانی یا اضافه وزن ممکن است با فیزیوتراپی گودی کمر و مدیریت وزن بهبود یابد. اگر لوردوز کمری باعث درد شود، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی یا NSAID مانند ایبوپروفن می توانند کمک کنند.

یک فرد مبتلا به لوردوز شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. در طی آن یک جراح، میله های فلزی را به استخوان های ستون فقرات متصل می کند که به طور دائمی در حالت صاف قرار می گیرند و انحنای کمر فرد را از بین می برند.

تمرینات فیزیوتراپی گودی کمر

یک فیزیوتراپیست می تواند به شناسایی تمریناتی که برای افراد مبتلا به لوردوز ایمن و مؤثر است، کمک کند. شورای ورزش در آمریکا (ACE) چندین مورد را مشخص می کند که می توانند به نفع افراد دارای انحنای غیرطبیعی ستون فقرات باشند. ACE تمرینات زیر را برای افراد مبتلا به لوردوز توصیه می کند:

کشش مفصل ران

یکی از تمرینات فیزیوتراپی گودی کمر کشش مفصل ران است. برای انجام کشش مفصل ران، از حالت زانو زدن روی یک سطح نرم مانند تشک یوگا شروع کنید. پای راست را جلوی بدن قرار دهید، به طوری که زانو در زاویه ۹۰ درجه خم شود، شانه ها را به پایین و عقب بکشید، بدون این که قوس کمر را تکان دهید و لگن و ستون فقرات را ثابت نگه دارید.

در حالی که زانوی چپ را روی زمین نگه می دارید، به لگن راست خم شوید. کشش را هر بار ۳۰-۴۵ ثانیه حفظ کنید و ۲-۵ بار برای هر لگن تکرار کنید. اگر احساس راحتی کردید، بیشتر به ران متمایل شوید تا کشش عمیق شود.

ژست گاو-گربه

یکی دیگر از تمرینات فیزیوتراپی گودی کمر ژست گاو- گربه است. برای اجرای ژست یوگای گاو- گربه، دست ها و زانوها را روی زمین یا یک تشک یوگا بگذارید. زانوها را به اندازه عرض شانه از هم قرار دهید، انگشتان پا را خم کنید. دست ها را مستقیماً زیر شانه ها قرار دهید، رو به جلو و به اندازه عرض شانه ها از هم فاصله داشته باشند. از عضلات شکم برای حرکت ستون فقرات استفاده کنید.

بازدم را انجام دهید و ستون فقرات را به آرامی به سمت سقف قوس دهید، اجازه دهید سر به پایین بیاید و موقعیت را برای ۱۵ ثانیه حفظ کنید. ستون فقرات را آرام کنید و اجازه دهید معده به سمت زمین بیاید و ۱۰-۱۵ ثانیه وضعیت را حفظ کنید. ستون فقرات را به حالت قبل برگردانید.

ژست گاو- گربه

حفره خوابیده به پشت

طبق ACE، برای انجام حفره خوابیده به پشت، شما باید:

به پشت بخوابید، زانوها را خم کرده و پاها را صاف روی زمین قرار دهید. بازوها را در سطح شانه به طرفین باز کنید. نفس عمیق بکشید و اجازه دهید شانه ها شل شوند. شانه ها را به سمت پایین و عقب بکشید، بدون این که قوس کمر را تکان دهید و در هنگام تمرین این وضعیت را حفظ کنید.

یک ورزش ملایم کگل را انجام دهید – کف لگن را منقبض کنید، انگار که می خواهید ادرار را متوقف کنید. در حالی که شکم را به سمت داخل می کشید، کگل را انجام دهید و این کار را در هنگام تنفس طبیعی انجام دهید.

با بهتر شدن در این تمرین می توانید مراحل زیر را اضافه کنید:

– بدون حرکت تنه، یک پا را تقریباً ۳–۶ اینچ از زمین بلند کنید.

– انگشتان یک پا را از زمین بلند کرده و پا را بدون حرکت دادن تنه ۳-۶ اینچ از باسن دور کنید.

برای فیزیوتراپی گودی کمر بهتر است به کجا مراجعه کنیم؟

کلینیک فیزیوتراپی کیوان یک مرکز فیزیوتراپی خوب در همه ی زمینه ها می باشد که ویژگی های خاص آن، این مرکز را از دیگر مراکز متمایز می کند. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• پذیرش انواع بیمه از شما و در نتیجه کاهش قیمت پرداختی

• مشاوره تلفنی و حضوری

• برگزاری جلسات درمانی به‌ طور منظم و پیگیری درمان شما

• انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل توسط پرسنل خانم و آقا. در نظر بگیرید پرسنل ها در این مرکز با وسواس و دقت انتخاب شده اند و در کار خود مهارت لازم را دارا هستند و از آن جا که سلامت شما برای آن ها مهم می باشد تمام پروتکل های بهداشتی از جانب آن ها رعایت خواهد شد.

• استفاده از دستگاه‌های روز دنیا که می توانند روند درمان شما را تسریع بخشند. از جمله: دیاترمی، مگنت‌تراپی، لیزر پر توان، لیزر کم‌ توان، شوک ویوتراپی و تکارتراپی که هر کدام می توانند به نحوی در بهبودی بیماری شما کمک کننده باشند.

 

ادامه مطلب
آموزه های فیزیوتراپی مفصل زانو

 

چگونه می توان با کلینیک فیزیوتراپی کیوان ارتباط گرفت؟

شما می توانید به صورت تلفنی از آن ها مشورت بخواهید و فیزیوتراپی خود را در منزل انجام دهید یا با مراجعه به مرکز اقدام به

فیزیوتراپی نمایید. در زیر آدرس و شماره تلفن کلینیک فیزیوتراپی کیوان آورده شده است.

آدرس: تهرانسر، چهارراه صدف، بلوار شاهد شرقی، پلاک ۲۸۶، مجتمع اورانوس طبقه چهارم واحد ۷

شماره تلفن: ۴۴۵۲۵۲۴۱- ۴۴۵۲۵۳۱۶ – ۰۹۱۲۳۶۰۱۰۹۰

 

چه امتیازی می دهید؟
فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی دکتر کیوان

مهم ترین نکات فیزیوتراپی

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی
نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی

مدت زمان ترمیم تاندون پا
مدت زمان ترمیم تاندون پا

فیزیوتراپی در منزل در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شانزده − ده =