آشنایی با فیزیوتراپی شانه سکته: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

وقتی جریان خون در مناطق خاصی از مغز در اثر سکته مغزی قطع شود، آن مرکز ارتباطی دیگر پیام را به قسمت های مربوط به بدن منتقل نمی کند. بنابراین مانند همه مسائل سکته مغزی، این مشکل از مغز شروع می شود اما با ضعف بدن، این مسئله تشدید می شود. در توانبخشی سکته، تمرکز بر فیزیوتراپی شانه سکته است که شانه دوباره به عملکرد طبیعی خود بازگردد.
شانه یک سیستم پیچیده و متعادل از مفاصل، رباط ها و استخوان ها است.

هنگامی که این قطعات با هم هماهنگ کار می کنند، فرد می تواند از شانه خود برای انجام امور استفاده کند. در صورت بروز سکته مغزی، هرگونه اختلال در این سیستم ممکن است مجموعه ای از عوارض را در سراسر قسمت بالا تنه ایجاد کرده و مانع انجام کارهای روزمره شود. درک سیستم شانه برای از سرگیری فعالیت های روزمره پس از سکته مغزی بسیار مهم است. اگرچه بهبود شانه ممکن است مدت زمان طولانی بطلبد اما لازم به یادآوری است که فیزیوتراپی شانه سکته می تواند به بهبود فرد کمک کند.

در طی روند توانبخشی، افراد پس از سکته مغزی غالباً دچار عوارض شانه از جمله سفتی، اسپاستیک، شل شدن یا درد می شوند. در صورت بروز این عوارض پس از سکته مغزی، بررسی دقیق شانه برای تعیین بهترین دوره درمان مهم است.

نگرانی های شایع شانه پس از سکته مغزی

یکی از اولین مواردی که افراد با سکته مغزی باید با آن کنار بیایند افزایش درد و ناراحتی است. یک برنامه توانبخشی با کیفیت باید مسائل فردی را در هنگام بروز حل کند اما مهم است که افراد سکته مغزی، مراقبین و اطرافیان علت اصلی و درمان مشکلات شانه را درک کنند.

بسیاری از افراد سکته مغزی با ضعف یک طرف بدن مواجه هستند که اغلب منجر به مشکلات شانه می شود. نگرانی های خاص شانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– Subluxation: دررفتگی قسمتی از شانه می باشد که در هنگام ضعف عضلات ناحیه شانه در جای خود ثابت نیستند.

– شانه منجمد: شرایطی است که بافت اطراف شانه ضخیم شده، بافت فیبروزه ایجاد می شود و مایعات مفصلی کم تری تولید می کند. در نتیجه، حرکت شانه محدود و دردناک می شود.

– وضعیتی که تاندون های روتاتور کاف به طور متناوب در حین حرکات شانه گیر کرده، فشرده شده و باعث آسیب به تاندون شانه و بورس می شود.

با وجود چنین مشکلاتی، مداخله زودهنگام بسیار مهم است زیرا یک علامت می تواند به شدت بر روی دیگری تأثیر بگذارد و منجر به ضعف و درد زیاد شود.

Subluxation درافراد با سکته مغزی و درمان آن

یک شانه قوی به یک سیستم سالم از قطعات به هم پیوسته از جمله استخوان شانه، عضلات و کپسول مفصل نیاز دارد. اگر یک منطقه مختل شود، بقیه سیستم نامتعادل است. ساب لوکساسیون هنگامی اتفاق می افتد که استخوان قسمت فوقانی بازو یا استخوان بازو از سوکت شانه جدا شود. سپس تیغه شانه یا کتف با عضلات اطراف سازگار شود و وضعیت طبیعی منطقه را تغییر دهد.

عوارضی مانند ضعف یا اسپاستیسیته ( گرفتگی شدید) ممکن است منجر به جا به جایی شانه پس از سکته مغزی شود. هر دو علامت در اندام آسیب دیده یا ناحیه دیگری از بدن کاملاً شایع است. در زمان دقیق پس از سکته، بازوی ضعیف یا فلج، اغلب در کنار بدن آویزان می شود، بازو را تحت تأثیر اثرات جاذبه قرار می دهد و بافت ها را تا حد دررفتگی کش می دهد. بدون حمایت عضلات شانه، کپسول مفصل کشیده و باعث ایجاد افتادگی می شود. عضلات اسپاستیک همچنین می توانند باعث تغییر مکان مفاصل شوند.

مهم ترین عامل در جلوگیری از گرفتگی عضله، نگه داشتن بازو و شانه در یک وضعیت مناسب است. این وضعیت از مفصل در برابر کشش آسیب رساننده رباط ها محافظت می کند. اسلینگ های ساب لوکساسیون اغلب می توانند به عنوان بخشی از یک رژیم درمانی گسترده برای حمایت از بازو و به حداقل رساندن درد مفید باشند.

در فیزیوتراپی شانه سکته، معالجه با تحریک الکتریکی که باعث فرستادن تکانه های الکتریکی به عضلات ضعیف شده می شود، مفید می باشد. برخی از مزایای فیزیوتراپی شانه سکته ناشی از تحریک الکتریکی شامل کاهش درد، افزایش گردش خون، کاهش التهاب و بهبود عملکرد کلی است.

ساب لوکساسیون

شانه یخ زده در افراد با سکته مغزی

شانه منجمد به معنای انقباض و ضخیم شدن کپسول الیافی در اطراف مفصل توپی شانه است. همچنین اغلب به عنوان آرتروز بی حرکتی، کپسولیت چسبنده یا سفتی شانه شناخته می شود. قابل درک است که این ترکیب فیبروز و التهاب باعث درد می شود. بنابراین دامنه حرکت در شانه کاهش می یابد. پزشکان دریافتند که تا ۲۵٪ افراد با سکته مغزی در شش ماه اول نوعی شانه منجمد را تجربه می کنند. علاوه بر این، تقریباً سه چهارم کسانی که دچار درد شانه ناشی از بی حسی هستند، اغلب به شانه منجمد مبتلا هستند.

سه مرحله شانه منجمد

در سال ۱۹۷۵، دانشمندی سه مرحله شانه منجمد را تعیین کرد.

مرحله ۱: مرحله شروع انجماد: مرحله دردناکی که سفتی و درد در طی ۲ تا ۹ ماه ایجاد می شود. این درد در حال تشدید، دامنه حرکت را محدود کرده و هماهنگی بازو و شانه را کاهش می دهد.

مرحله ۲: مرحله انجماد شانه ها: مرحله انجماد می تواند بین چهار ماه تا یک سال طول بکشد. این زمانی است که پزشکان معتقدند کپسول فیبری ضخیم شده و به ناحیه سر استخوان بازو چسبیده است.

مرحله ۳: مرحله ذوب شانه های منجمد: پس از اتمام چسبندگی، کسانی که شانه یخ زده را تجربه می کنند به آرامی طی پنج تا بیست و شش ماه دامنه حرکت خود را باز می یابند.

گزینه های درمان شانه منجمد در افراد با سکته مغزی

درمان شانه یخ زده یا فیبروز مفصل شانه، همه به کنترل التهاب و حرکت مفصل برمی گردد. داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی بدون نسخه (NSAIDS) مانند ایبوپروفن و آسپرین، التهاب ایجادکننده درد را که دامنه حرکت را محدود می کند، تسکین می دهد. تمرینات فیزیوتراپی شانه سکته، از جمله تمرینات کششی می تواند به بهبود آن کمک کند.

Impingement درافراد با سکته مغزی

سندرم گرفتگی شانه وضعیتی است که تاندون های چرخاننده شانه شما به طور متناوب در حین حرکات شانه گیر کرده و فشرده می شوند و این باعث آسیب به تاندون شانه و بورس می شود. علایم به طور معمول شامل کاهش دامنه حرکت می باشد.

استفاده از داروهای ضد التهاب همراه با تمرینات کششی که به آرامی عضلات آسیب دیده را تقویت می کند و بافت نرم کوتاه شده را کشش می دهد، می تواند به رفع این مشکل کمک کند. بهتر است با مراقبت و راهنمایی متخصصان درمان شروع شود زیرا داروهای ضد التهاب در صورت طولانی مدت می توانند مضر باشند و تمرینات باید به شکلی منظم انجام شود تا درد و آسیب بیشتری ایجاد نکنند.

فیزیوتراپی شانه سکته چگونه می تواند به افراد سکته مغزی کمک کند؟

فیزیوتراپی ممکن است به افراد مبتلا به درد پس از سکته مغزی کمک کند. بنابراین شما می توانید به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید و کیفیت زندگی خود را بالا ببرید. فیزیوتراپیست ها در موارد زیر به افراد کمک می کنند:

– مدیریت درد پس از سکته مغزی

– مشاوره در زمینه مقابله با درد پس از سکته مغزی

– برای ادامه کار عضلات، ورزش درمانی ارائه می دهند.

فیزیوتراپی شانه سکته

چه روش های درمانی فیزیوتراپی شانه سکته به افراد سکته مغزی کمک می کند؟

درمان های مختلفی وجود دارد که فیزیوتراپیست ها می توانند برای افراد مبتلا به درد پس از سکته مغزی انجام دهند. یک برنامه ساختاری متناسب با نیازهای شما طراحی خواهد شد تا بیشترین بهره را از درمان خود ببرید. برنامه فیزیوتراپی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

– ورزش درمانی

– موقعیت یابی برای کاهش درد

– تمرینات تقویت کننده

– گرما درمانی یا یخ درمانی

– مشاوره و آموزش

– تمرینات کششی

– تحریک الکتریکی عصب

– تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENs)

برای فیزیوتراپی شانه سکته بهتر است به کجا مراجعه کنیم؟

کلینیک فیزیوتراپی کیوان یک مرکز فیزیوتراپی خوب در همه ی زمینه ها می باشد که ویژگی های خاص آن، این مرکز را از دیگر مراکز متمایز می کند. از جمله این ویژگی ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• پذیرش انواع بیمه از شما و در نتیجه کاهش قیمت پرداختی

• مشاوره تلفنی و حضوری

• برگزاری جلسات درمانی به‌ طور منظم و پیگیری درمان شما

• انجام خدمات فیزیوتراپی در منزل توسط پرسنل خانم و آقا. در نظر بگیرید پرسنل ها در این مرکز با وسواس و دقت انتخاب شده اند و در کار خود مهارت لازم را دارا هستند و از آن جا که سلامت شما برای آن ها مهم می باشد تمام پروتکل های بهداشتی از جانب آن ها رعایت خواهد شد.

• استفاده از دستگاه‌های روز دنیا که می توانند روند درمان شما را تسریع بخشند. از جمله: دیاترمی، مگنت‌تراپی، لیزر پر توان، لیزر کم‌ توان، شوک ویوتراپی و تکارتراپی که هر کدام می توانند به نحوی در بهبودی بیماری شما کمک کننده باشند.

 

ادامه مطلب
ریز و درشت نکات فیزیوتراپی ستون فقرات

دستگاه فیزیوتراپی تکارتراپی ( Rf)

دستگاه شوک ویو پیشرفته

دستگاه شوک ویو پیشرفته

کلینیک فیزیوتراپی کیوان

کلینیک فیزیوتراپی کیوان

چگونه می توان با کلینیک فیزیوتراپی کیوان ارتباط گرفت؟

شما می توانید به صورت تلفنی از آن ها مشورت بخواهید و فیزیوتراپی خود را در منزل انجام دهید یا با مراجعه به مرکز اقدام به فیزیوتراپی نمایید. در زیر آدرس و شماره تلفن کلینیک فیزیوتراپی کیوان آورده شده است.

آدرس: تهرانسر، چهارراه صدف، بلوار شاهد شرقی، پلاک ۲۸۶، مجتمع اورانوس طبقه چهارم واحد ۷

شماره تلفن: ۴۴۵۲۵۲۴۱- ۴۴۵۲۵۳۱۶ – ۰۹۱۲۳۶۰۱۰۹۰

چه امتیازی می دهید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 + 15 =