درمان شانه یخ زده در فیزیوتراپی

  1. خانه
  2. مقالات
  3. درمان شانه یخ زده در فیزیوتراپی

یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به شانه یخ زدگی آن است که فشار بسیار زیادی به شخص وارد می کند. این بیماری با نشانه ها و علایمی همراه است که از مهم ترین آنها خشکی عضلات و محدودیت در حرکات است که در طی این بیماری فرد مشکلات و درد بسیار زیادی را متحمل می شود.

درمان شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به چه صورت است؟

یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به شانه یخ زدگی آن است که فشار بسیار زیادی به شخص وارد می کند. این بیماری با نشانه ها و علایمی همراه است که از مهم ترین آنها خشکی عضلات و

محدودیت در حرکات است که در طی این بیماری فرد مشکلات و درد بسیار زیادی را متحمل می شود. چنانچه بخواهیم به علت اصلی این بیماری اشاره کنیم باید بگوییم کم تحرکی و بی تحرکی می تواند بارزترین نشانه این بیماری باشد. بیماری شانه یخ زده از طریق روش های مختلفی قابل درمان است و شایان ذکر است که یکی از راهکارها و تکنیک های مهم برای درمان شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی انجام حرکاتی است که بهبودی بیمار را به سرعت رقم می زند. شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به گونه ای است که به بیماران احتمال بهبود را می دهد و اغلب تمامی بیماران از این طریق می توانند خود را درمان کنند.

باید در نظر داشت شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به گونه ای است که تمرکز و کنترل را به بدن فرد باز می گرداند و باعث می شود که فرد قدرت و تسلط خود را در هر شرایطی حفظ نماید. شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به گونه ای است که در وهله نخست درد را تا حد زیادی کنترل می کند و بر روی دامنه های حرکتی خشکی شانه تمرکز و تسلط زیادی دارد و از این طریق است که عضلات را تقویت می کند. مهمترین و اصلی ترین هدف شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی کاهش درد و بهبود حرکات مفصل هاست که طول درمان بیماری را کوتاه تر می کند و فرد با تکیه بر سالم ترین روش ها می تواند بیماری خود را درمان کند.

یکی از نکات قابل توجه پیرامون شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی این است که معمولا افراد مسن به ویژه بانوان مسن تر از ۴۰ سال بیشتر در معرض ابتلای به این بیماری هستند و باید در صورتی که ابتدایی ترین علایم را در وجود خود مشاهده کردند از این رو سریعا به پزشک متخصص مراجعه و راهکارهای درمانی را برگزیند.

تمرینات موثر در درمان شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی:

شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به گونه ای است که در طی انجام تمرینات مختلف قابل بهبود و درمان است و این تمرینات و حرکات از دامنه و تنوع زیادی برخوردار است که از جمله آنها منوال تراپی، آزادسازی عضلات، تمرین درمانی، الکتروتراپی، آب درمانی، تزریق استروئید و … می باشد که هر یک از این تکنیک ها خود در بر گیرنده اصولی است که باید به طور صحیح رعایت شوند. در مراحل ابتدایی شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی به وسیله منوال تراپی درمان می شود به گونه ای که در طول این حرکت فیزیوتراپیست به مفاصل شخص بیمار کشش می دهد و دامنه حرکتی شانه ها را ارتقا می بخشد. در مراحل بعدی درمانگر حرکات ورزشی را به بیمار می دهد و به مراتب این حرکات گسترده تر و پیچیده تر می شوند. یکی از نکات قابل توجه این است که طول درمان این بیماری زیاد است و شخص بیمار باید با صبر و بردباری با این بیماری مقابله کند. در صورتی که شخص بیمار برای شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی در پی درمان سریع است توصیه می شود که از الکتروتراپی بهره مند شود که در این روش بافت ها دچار گرما می شوند و درد در حین انجام تمرینات کاهش می یابد.

یکی از متفاوت ترین راهکارهای شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی آب درمانی است که در طی این حرکت شخص به حمام و یا استخر می رود و حرکاتی را داخل آب انجام می دهد. افرادی که مبتلا به شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی هستند کسانی هستند غالبا مبتلا به دیابت هستند و یا افرادی هستند که به علت عمل های جراحی در اندام های فوقانی و شکستگی ها فعالیت جسمی آنها متوقف شده است. شانه ی یخ زده در فیزیوتراپی بر خلاف درمان داروهای ضد درد و التهاب که آسیب های جدی به بدن وارد می کند این تکنیک می تواند بیماری شخص را درمان کند و آن را بهبود بخشد.

فیزیوتراپی در آرتروز زانو:

یکی از مهم ترین و شایع ترین بیماری های مربوط به درد مفصل زانو آرتروز زانو می باشد که علت اصلی آن ایجاد تغییرات و بروز مشکلاتی در فیزیولوژی و بیوشیمی و … مفاصل می باشد که با ادامه این بیماری می توان شاهد تغییر شکل استخوان بود. این بیماری با علایم و نشانه های زیادی همراه است که از جمله آنها درد، سفتی حرکت، کریپتیشن و تغییر شکل مفاصل است که در صورت بروز این موارد باید شخص بیمار به پزشک مراجعه کند. همانطور که هر یک از بیماری ها خود دارای راهکارهای درمانی بسیاری است از این رو تکیه بر فیزیوتراپی یکی از روش های درمان بیماری آرتروز گردن است که مقصود اصلی آن جلوگیری از ضربه و فشار به مفصل زانو، بهبود قدرت عضلات و کاهش درد و … می باشد.

برخی از تمرینات و حرکات که فیزیوتراپی برای درمان آرتروز زانو آن را توصیه کند تمرینات تقویتی و کششی است که برای بدن بسیار مفید می باشد. این تمرینات شامل شنا دوچرخه سواری، پیاده روی و… می باشد و نکته قابل توجه این است حرکت هایی که فشار زیادی به بدن وارد می کند مانند دویدن و تمرینات پرشی به هیچ وجه به فرد توصیه نمی شود. از مهم ترین نکاتی که باید افراد مبتلا به این بیماری به آن توجه کنند این است که وزن خود را کاهش دهند و فعالیت های روزمره و اشتغال خود را کاهش دهند. یکی از پرکاربردترین تکنیک های درمانی فیزیوتراپی در درمان آرتروز زانو تکیه بر روش آب درمانی است که در بهبودی و درمان بیشتر بیماری ها و به ویژه آرتروز زانو نقش مهمی دارد.

در نهایت…

در زمان بروز علایم و نشانه های بیماری آرتروز زانو فرد باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کند و توصیه های وی را به صورت جدی رعایت کند از این رو شخص درمانگر می تواند در وهله نخست از طریق آزمایش های فیزیکی و با ارائه راهکارهایی مناسب هر بیماری به ساده ترین و سریع ترین شکل در درمان بیماری افراد نقش مهمی داشته باشند.

 

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

فیزیوتراپی خلیج فارس
مقالات

فیزیوتراپی خلیج فارس

فیزیوتراپی و توانبخشی فیزیوتراپی خلیج فارس (یا دقیق تر طب فیزیکی و توانبخشی) یک تخصص پزشکی است که هدف آن…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.