چرا لگن عفونت می‌کند؟

چرا لگن عفونت می‌کند؟ به طور کلی این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن ها می توان به روابط جنسی ناسالم اشاره کرد. این مشکل بیشتر در ابتدا با عفونت واژن آغاز می شود.  التهاب لگن، یک نوع عفونت باکتریایی است که معمولا در اندام‌ های تناسلی اتفاق می ‌افتد. علائم آن شامل درد زیر شکم و خونریزی بین دوره ‌های پریود یا حین رابطه جنسی می‌ شود. برای درمان این وضعیت، معمولا پزشکان داروهای آنتی بیوتیک را تجویز می‌کنند.

التهاب لگن در زنان؛ علائم، علت و درمان

التهاب لگن یک عفونت اندام ‌های تناسلی زنانه است که شامل رحم، دهانه رحم، لوله‌ های فالوپ و تخمدان ‌ها است. علائم، علت و درمان آن با عفونت رحم مشابه است. این عارضه زمانی ظاهر می‌ شود که عفونت باکتری از واژن به این مناطق برسد، اما گاهی ممکن است بدون نشانه‌ای و یا با علائم خفیف رخ دهد. باکتری‌ های مختلف مانند سوزاک و کلامیدیا می ‌توانند این عفونت را ایجاد کنند. اغلب این عفونت از واژن شروع شده و به سایر اندام‌ های تناسلی سرایت می‌کند. در صورت سرایت به خون، می‌ تواند بسیار خطرناک باشد و زندگی فرد را تهدید کند.

علائم التهاب لگن می ‌تواند بسیار متنوع باشد. برخی از افراد علائم شدیدی تجربه می‌کنند در حالی که دیگران نشانه ‌های ضعیف‌تری دارند. حتی ممکن است برخی از افراد بدون هیچ علامتی به بیماری مبتلا شوند ولی با ظهور عوارض، آن را متوجه شوند. اصلی ‌ترین علائم التهاب لگن عبارتند از:

 • درد زیر شکم و لگن که ممکن است شدید یا خفیف باشد.
 • درد در بالای شکم.
 • ترشحات واژن زیاد و نامطبوع.
 • خونریزی غیرطبیعی و لکه‌های واژن (بعد از روابط جنسی یا در دوره‌های پریود)
 • درد هنگام رابطه جنسی.
 • تب و لرز.
 • درد و سوزش در ادرار.
 • تکرر ادرار.
 • خستگی و کاهش انرژی
التهاب لگن در زنان؛ علائم، علت و درمان
التهاب لگن در زنان؛ علائم، علت و درمان

علل و عوامل التهاب لگن و روش‌های پیشگیری از آن

عواملی مانند باکتری‌های مقاربتی می‌توانند سبب ایجاد بیماری‌های التهابی لگن شوند. در بین انواع مختلف باکتری، عفونت‌های ناشی از سوزاک یا کلامیدیا به عنوان یکی از شایع ‌ترین علل بروز PID شناخته می ‌شوند. افرادی که از روابط جنسی بدون استفاده از وسایل محافظتی استفاده می‌کنند، اغلب بیشتر تحت تأثیر بیماری های مقاربتی قرار می‌گیرند.

زمانی که سد طبیعی دهانه رحم به هر دلیلی بهم می‌ریزد، احتمال انتقال عفونت به رحم و ارگان ‌های تناسلی دیگر بیشتر می‌شود. برای مثال، در دوران قاعدگی یا پس از زایمان و حتی سقط جنین این احتمال افزایش می ‌یابد.

باکتری‌های مقاربتی می‌توانند باعث عفونت واژن شده و این نوع عفونت ممکن است به سایر اعضای اندام ‌های تناسلی گسترش یابد. برخی عوامل خطر ممکن است احتمال ابتلا به بیماری التهاب لگن را افزایش دهند، اعم از بیماری‌های مقاربتی مانند سوزاک و کلامیدیا، روابط جنسی در سنین پایین‌تر از ۲۵ سال، شرکای جنسی متعدد، روابط جنسی بدون استفاده از کاندوم، استفاده از دستگاه IUD در رحم (در سه هفته اول با عوارض PID خطرناک است) و سابقه بیماری ‌های التهاب لگن.

علل و عوامل التهاب لگن و روش‌های پیشگیری از آن
علل و عوامل التهاب لگن و روش‌های پیشگیری از آن

درمان التهاب و عفونت لگن

پس از تشخیص این بیماری، برای رفع عفونت از داروهای مختلف استفاده می ‌شود. اما اگر التهاب باعث ایجاد بافت اسکار شده باشد، درمان ممکن نیست. در صورت داشتن بیماری مقاربتی، انجامات درمانی یا کنترلی ضروری است. تا زمانی که PID درمان نشده و علائم کامل رفع نشده‌اند، توصیه می‌شود روابط جنسی داشته نباشید. در معمول، داروهای آنتی بیوتیک معمولا موثر هستند. در موارد نادر، جراحی ممکن است مورد نیاز باشد. اگر به درمان دارویی پاسخ ندهید یا آبسه شود، جراحی ممکن است لازم باشد.

متخصصان زنان برای درمان PID ابتدا ترکیبی خاص از آنتی‌بیوتیک‌ها را تجویز می‌کنند. پس از تایید نوع عفونت، داروهای مناسب تجویز می‌شود. حتما داروها را به طور کامل مصرف نموده و از قطع خودسرانه آن‌ها خودداری کنید. در صورت بروز التهاب لگن در دوران بارداری یا حضور آبسه، ممکن است نیاز باشد تا چند روزی را در بیمارستان سپری کنید.

خطرات و عوارض ناشی از التهاب لگن

اگر التهاب لگن درمان نشود، ممکن است بافت اسکار و آبسه در دستگاه تناسلی تشکیل شود که آسیب دائمی به دستگاه تولید مثل وارد می‌کند. این عارضه‌ها عبارتند از:

 • حاملگی خارج رحمی: احتمال بروز حاملگی خارج رحمی وجود دارد اگر بافت اسکار در لوله‌های فالوپ شکل گرفته باشد.
 • ناباروری: اگر PID بیشتر از پیش تکرار شود یا درمان به تعویق افتد، احتمال ناباروری افزایش می‌یابد.
 • درد مزمن لگن: این بیماری می‌تواند به درد مزمن لگن منجر شود که ممکن است مدت ‌ها طول بکشد. همچنین می‌تواند باعث درد در طی مقاربت یا تخمک گذاری شود.
 • آبسه لوله تخمدان: در این حالت، چرک بر روی لوله‌ های فالوپ و تخمدان تأثیر می‌گذارد. اگر درمان صورت نگیرد، وضعیت تهدیدکننده ‌ای برای زندگی خواهد بود.

اقدامات پیشگیرانه از التهاب و عفونت لگن

برای جلوگیری از بیماری التهاب لگن، می ‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • هنگام روابط جنسی از روش ‌های محافظتی مانند کاندوم استفاده کنید و به ایمنی خود توجه کنید.
 • با پزشک خود در مورد روش‌های پیشگیری از بارداری صحیح مشورت کنید؛ چرا که برخی روش ‌ها ممکن است از بیماری‌ های مقاربتی محافظت نکنند.
 • اگر در معرض بیماری‌ های مقاربتی قرار دارید، آزمایش‌ های لازم را برای تشخیص و درمان به موقع انجام دهید.
 • اگر شما یا همسرتان با التهاب لگن دست و پنجه نرم می‌کنید، حتما از اهمیت انجام آزمایش‌ های بیماری ‌های مقاربتی آگاه باشید تا از عود بیماری جلوگیری شود.
اقدامات پیشگیرانه از التهاب و عفونت لگن
اقدامات پیشگیرانه از التهاب و عفونت لگن

سخن پایانی چرا لگن عفونت می‌کند؟

با توجه به اهمیت موضوع التهاب لگن و تأثیر آن بر سلامتی زنان، اقدامات پیشگیری و درمان مناسب باعث می‌ شود این بیماری کنترل شده و بهبود یابد. با رعایت دستورات پزشکی، استفاده منظم از روش ‌های پیشگیری و اطلاعات کافی درباره علائم و درمان، می ‌توان از ابتلا به التهاب لگن جلوگیری کرد. برای خدمات فیزیوتراپی در منزل و کلینیک در تمامی حوزه ها می توانید به کلینیک کیوان مراجعه کنید.

سوالات متداول در مورد چرا لگن عفونت می‌کند؟

 1. چرا در دوران قاعدگی یا پس از زایمان احتمال انتقال عفونت به رحم و ارگان‌ های تناسلی بیشتر می‌ شود؟

در دوران قاعدگی یا پس از زایمان، احتمال انتقال عفونت به رحم و ارگان ‌های تناسلی به دلیل اختلال در سد طبیعی دهانه رحم بیشتر می‌ شود.

چه اقداماتی را می‌ توان برای پیشگیری از بیماری التهابی لگن انجام داد؟

برای پیشگیری از التهاب لگن می ‌توان از روش ‌های محافظتی مانند استفاده از کاندوم هنگام روابط جنسی استفاده کرد و اهمیت بهداشت تناسلی و تعادل باکتری ‌های واژن را در نظر داشت.

 1. باکتری ‌های مقاربتی چگونه می‌ توانند عفونت واژن را ایجاد کنند؟

باکتری‌ های مقاربتی می ‌توانند از واژن شروع شده و به سایر اندام‌ های تناسلی گسترش یابند و باعث ایجاد عفونت و التهاب لگن شوند.

چه امتیازی می دهید؟
فیزیوتراپی در منزل

خدمات فیزیوتراپی دکتر کیوان

مهم ترین نکات فیزیوتراپی

آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا
آشنایی با فیزیوتراپی تاندون انگشت دست: فیزیوتراپی در مطب و منزل توسط خانم و آقا

نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی
نحوه ماساژ بیماران سکته مغزی

مدت زمان ترمیم تاندون پا
مدت زمان ترمیم تاندون پا

فیزیوتراپی در منزل در کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − دو =