درمان سکته مغزی

به دنبال سکته مغزی فرد با چه اتفاقاتی مواجه می شود؟

 

 

شوک مغزی

۱) شوک مغزی

مرحله اول یا فاز اول شوک مغزی می باشد سکته مغزی می تواند از چند روز تا چند هفته ادامه یابد .در این مرحله معمولاً عضلات شل می شوند به این شل‌شدن عضلات حالت فلاسید هم می‌گویند این شلی همراه با سنگینی اندام هم می باشد که درحقیقت ، عضلات ضعیف شده و دیگر نمی توانند اندام را نگه دارند و حرکات قبلی اندام را انجام دهند. البته این شلی عضلات می تواند همراه با درجاتی از سفتی عضلات که ما اصطلاحاً به آن اسپاستیسیتی می گوییم هم همراه باشد.
شلی عضلات همراه بیافتی بیمارگونه عضلات، حتی به مدتی طولانی میتواند در بدن فرد باقی بماند. در نوع فلج شل ما هم با اختلال حس و هم با اختلال حرکت در بیمار مواجه هستیم اما این حالت همیشه به یک وضع ثابت باقی نمی ماند و آرام آرام به حالت دیگر تبدیل می شود .ما می بینیم که افراد بعد از این وضعیت شل در عضلات که معمولاً
بعضی از افراد بعد از این مرحله شوک ، حرکات شان باز می گردد. در بسیاری از آنها بهبودحرکات، از انتهای اندام به سمت ابتدای اندام بازمی‌گردند .
عموماً حرکات دست بیمار زودتر از حرکات شانه او باز می گردد و همین طور حرکات پای بیمار زودتر از لگن بازگشت می نماید.
ولی در رایج ترین حالت ممکن سیر تدریجی بیمار به سوی سفتی عضلات است که ما به آن اسپاستیسیته یا افزایش تون عضلانی می گوییم
در این موارد ما باید به بیمار کمک کنیم تا دامنه حرکتی او بهتر شود و به حالت طبیعی و معمولی حرکات خود نزدیک و نزدیک تر شود.تکنیکهای بوبت ، برونستروم و پی ان اف که توسط فیزیوتراپیست ها انجام میگردد میتواندکمک شایانی درروند بهبودی بیمارداشته باشد.

اشکال مختلف سفتی عضلات یا اسپاستیسیته:

سفتی عضلات یا اسپاستیسیته به سه صورت ممکن است دیده شود ۲)اسپاستیسیته شدید

که انجام حرکات برای بیمار سخت و غیر ممکن می گردد و یا اینکه خیلی مشکل می شود به خاطر انقباضات مداومی که در عضلات موجود میباشد
۲) عضلات اسپاستیسیته متوسط که در این حالت حرکات بیمار آرام و ناهماهنگ میباشد
۳) اسپاستیسیته خفیف یا سفتی عضلات خفیف که در این حالت انجام حرکات بزرگ برای بیمار ممکن است ولی او نمی‌توانداز انجام حرکات ظریف برخوردار باشد. مثلاً انجام حرکات ظریف در دست انگشتان برای بیمار مشکل می شود.

لرزش اندامها در سکته مغزی

پاره از بیماران دچار آتاکسی می شوند این حالت که به دنبال ضربه مغزی ایجاد شده است اختلال در سیستم مخچه ای بیمار که حرکات در این افراد زیاد بوده و فاقد کنترل می باشد
در این حالت بیمار نمی تواند وضعیت اندام را حفظ کند و در انجام حرکات دچار مشکل می شود به طوری که تلاش های او برای حل این مشکل منجر به یک نتیجه می شود لرزش میگردد.

درمان سکته مغزی

علل پیدایش سکته مغزی  

هنگامی پدید می آید که در مسیر خونرسانی مغزی توقفی جدی ایجادگردد. این وقفه می تواند به علت پارگی عروق باشدکه به آن سکته هموراژیک میگویند که کمتراتفاق می افتدولی خطرناک تراست.
درحالت دوم، نوعی انسداد سرخرگی اتفاق می افتد .یعنی درعروقی که مسئول رساندن خون به مغز هستند گرفتگی یاانسدادایجادمیگردد. در این حادثه اکسیژن رسانی و تغذیه سلول های مغزی
می تواند به صورت موقت یا دائم متوقف شود ومرگ بسیاری از سلولهای مغزی را باعث گردد.
البته بسیاری از سلولهای مغزی زنده می مانند که می توان با کمک فیزیوتراپی و سایر افراد تیم توانبخشی ، به بازآموزی عصب عضلانی وایجادراههای تازه حسب حرکتی بین مغزواندام های درگیربپردازیم.وبهبودحرکات و حس وتعادل بیمار را تا درجات بالایی به دست بیاوریم.

سکته در نیمکره راست و چپ مغزسکته در نیمکره راست و چپ مغز:
فراموش نکنید که اگر سکته در نیمکره راست مغز پدید بیاید
نیمه چپ بدن بیمار دچار مشکلات حسی و حرکتی می شود وبرعکس اگرسکته در نیمکره چپ مغزاتفاق بیفتد، اندام های تحتانی وفوقانی بطورکلی نیمه راست بدن دچاراختلالات حسی و حرکتی میشوند.
انواع سکته:
۱) آمبولیک:
که ب ه علت ضخیم شدن عروق و ایجاد لخته پدید می آید و ۸۵٪ سکته های مغزی را شامل میشود
۲؟) هموراژیک یا خونریزی دهنده.
درنوع دوم که ۱۵ درصد موارد را شامل میشود ما با وضعیتی مواجه می شویم که در حقیقت عروق
دچار انفجار می شود که به آن هموراژی
یا پارگی عروق گفته میشود.
۳)در مورد سوم هم ما حمله ایسکمیک گذرا داریم ( tia )
یعنی بروز علائم سکته، صرفا در چند دقیقه یا چند ساعت برای بیمار اتفاق خواهد افتاد.

 

ادامه مطلب
آموزه های فیزیوتراپی دررفتگی کتف

 

photo 2019 09 19 09 52 13

درباره نویسنده

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.